Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym można nacieszyć się niecodzienną atmosferą, obecnością bliskich, pysznymi świątecznymi daniami, czy nawet pięknie udekorowaną choinką. Najpierw jednak ktoś musi to wszystko przygotować – posprzątać mieszkanie i je udekorować, zrobić zakupy, wybrać prezenty i ugotować 12 tradycyjnych dań. To naprawdę masa pracy, szczególnie w przypadku dużych rodzin, dlatego warto jak najwcześniej stworzyć plan działania. Jak zaplanować poszczególne obowiązki, żeby zdążyć ze wszystkim na czas?
Plan na początek grudnia
Sam początek ostatniego miesiąca roku może wydawać się nie najlepszym czasem na przygotowania świąteczne, jednak naprawdę wiele można zrobić wcześniej. Już w pierwszym tygodniu grudnia warto przede wszystkim stworzyć listę gości zaproszonych na tegoroczne święta. Koniecznie należy się skontaktować z każdą zaproszoną osobą i potwierdzić jej obecność. To konieczne choćby pod kątem przygotowania odpowiedniej ilości prezentów czy świątecznego jedzenia.
Mając potwierdzoną listę gości, warto jak najszybciej zaplanować dla nich prezenty. Już w pierwszym tygodniu grudnia dobrze także przemyśleć świąteczne menu, żeby przygotować listę zakupów i zaplanować gotowanie wszystkich dań.
Chociaż na początku grudnia jest jeszcze za wcześnie, żeby zabierać się za sprzątanie, warto przejrzeć i przygotować świąteczne dekoracje. To dobry moment na zamówienie nowych ozdób takich jak nowe bombki choinkowe, świąteczne figurki, klimatyczne zimowe pledy, albo girlandy świetlne do powieszenia w oknach.
Przygotowania świąteczne w połowie grudnia
Już w połowie grudnia warto zacząć przedświąteczne sprzątanie. Mogłoby się wydawać, że to wciąż dość wcześnie, jednak wiele prac można wykonać już teraz. Mowa między innymi o myciu okien czy praniu firanek, które w ciągu paru dni z pewnością się nie zabrudzą. Można także poodsuwać meble, aby dokładnie umyć całą podłogę w mieszkaniu, kupić wszystkie niezbędne środki czystości, czy poukładać rzeczy w szafkach. Myśląc o tym wcześniej, da się zaoszczędzić masę czasu przed samymi świętami.
Już w połowie grudnia można także zacząć przygotowania świątecznych dań, ale jedynie tych, które dobrze znoszą mrożenie. To dobre rozwiązanie wówczas, gdy w przygotowaniach świątecznych naprawdę nie brakuje gotowania. Dania, które można przyrządzić wcześniej to między innymi:
- pierogi;
- uszka;
- bigos;
- kapusta z grochem;
W tym czasie warto zrobić również pierwsze zakupy suchych produktów, które szybko się nie zepsują. Mowa o mące, cukrze, czy przyprawach.
Połowa grudnia to najwyższy czas na kupowanie prezentów świątecznych. Jeśli zamawia się je przez internet, zaczyna istnieć ryzyko, że nie dotrą przed świętami, dlatego warto zrobić to jak najszybciej. Należy pamiętać także o ozdobnych opakowaniach prezentowych, czy to papierze, czy torebkach, albo nawet pudełkach.
Przygotowania kilka dni przed Wigilią
Przed samą Wigilią należy znaleźć czas na trzy zadania, mianowicie sprzątanie, dekorowanie i gotowanie. To najwyższa pora na ubieranie choinki, jeśli jeszcze się tego nie zrobiło. Prezenty powinny być na tym etapie kupione i najlepiej spakowane, żeby nie musieć się już nimi martwić.
Podczas sprzątania należy zająć się już wszystkim po kolei, najlepiej kończąc na myciu podłogi. W czystych pomieszczeniach warto zadbać o dekoracje, w tym na przykład świece, bożonarodzeniowe figurki, stroik powieszony na drzwiach, czy świetlne girlandy w oknach. Nie można zapomnieć o nakryciu stołu – już kilka dni przed Wigilią pierze się odpowiedni obrus.
W kwestii gotowania to czas na dociągnięcie wszystkiego do końca. Na sam koniec warto pozostawić do przygotowania ciasto i rybę. Co ważne, nie można również zapomnieć o zakupach, które koniecznie powinny zostać zrobione w pełni najpóźniej dzień przed Wigilią. 24 grudnia część sklepów pracuje do wczesnej godziny, więc jest to czas na awaryjne dokupienie jakiegoś niezbędnego składnika.