Jak zaaranżować krzewy przy ogrodzeniu?

Krzewy przy ogrodzeniu to idealny sposób na odizolowanie się od hałasu, który dobiega z ulicy oraz czujnego wzroku sąsiadów. Jest to również elegancki sposób na dekoracje płotu, który nie zawsze wygląda atrakcyjnie. Jakie nasadzenia wybrać, by frontowa część działki prezentowała się ładnie?

Nie tylko iglaki

Tuje królują w aranżacjach naszych ogrodów. Warto zastanowić się nad innym, bardziej oryginalnym rozwiązaniem niż obsadzenie strefy frontowej domu wyłącznie iglakami.

Bardzo ciekawe są krzewy przy grodzeniu, które dorastają do 1,5 – 2 metrów. Dzięki takim roślinom będziemy odizolowani od świata zewnętrznego, a jednocześnie ogrodzenie będzie wyglądało interesująco i kolorowo.

Wybierając krzewy, które posadzimy przy płocie warto zwrócić uwagę na pigwowca japońskiego, który wczesną wiosną ma piękne, grube kwiaty w kolorze czerwieni. Zaletą tego krzewu są również jego owoce. Na jesień będziemy mogli cieszyć się owocami pigwowca, który świetnie nadaje się na dżemy, soki czy do herbaty zamiast cytryny.

Pigwowiec japoński to również doskonała roślina dla posiadaczy zwierząt. Kolce skutecznie odstraszą psy.

Krzewy przy ogrodzeniu, które zachwycają kolorem liści to berberysy. Czerwone liście i owoce wyglądają niezwykle pięknie szczególnie jesienią. Kontrastowa zieleń karangi syberyjskiej oraz jej żółtych kwiatów będzie idealnie komponowała się z berberysami.

Wybierając krzewy, które mają rosnąć przy ogrodzeniu warto również zainteresować się krzewem o nazwie budleja Davida. Jest to krzew, który pochodzi z Chin. Jego kolorystyka jest bardzo różnorodna. Możemy mieć krzew o kwiatach różowych, białych, fioletowych czy liliowych. Największą zaletą budlei jest to, że są wabikiem dla wielu owadów, a szczególnie dla motyli.

Pnącza – rośliny szybko rosnące

Wybierając rośliny, które posadzimy przy płocie nie można zapomnieć o pnączach, które rosną bardzo szybko i jednocześnie ubarwiają otoczenie.

Wybierając pnącza należy zwrócić uwagę, czy są to rośliny wieloletnie czy jednoroczne. Chmiel japoński, nasturcja, groszek pachnący czy ozdobna fasola to rośliny jednoroczne. Należy pamiętać, że w kolejnym roku ta część ogrodzenia będzie wymagała nowych nasadzeń.

Wybierając pnącza wieloletnie takie jak powojniki, bluszcz pospolity czy winobluszcz nie będziemy musieli martwić się o wygląd ogrodzenia. Są to rośliny, które nie są wymagające, świetnie radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Będą nadawały się na płoty zarówno od frontu domu, jak i w miejscach, do których dochodzi mniej światła.

Wybierając rośliny wieloletnie trzeba mieć świadomość, że po jednym sezonie nie będą one zakrywały całego ogrodzenia. Na to trzeba kilku lat.

Jakie rośliny posadzić w pobliżu krzewów?

Sadząc krzewy przy ogrodzeniu warto zadbać, by roślinność była posadzona piętrowo. W pobliżu pięknie będą prezentowały się rośliny, które mają kolorowe kwiaty lub barwne liście.

Funkie to rośliny, które mają kolorowe liście i delikatne, fioletowe kwiatuszki. Są to rośliny, które nie potrzebują wiele słońca, więc świetnie poradzą sobie w cieniu krzewów.

Rododendrony to rośliny, które są wyjątkowo wrażliwe. Wymagają odpowiednich warunków i dużo starań, ale są niezwykle piękne. Ich białe, fioletowe lub różowe kwiaty będą pięknie prezentowały się na tle zielonych krzewów.

Sadząc rododendrony trzeba pamiętać, że lubią lekko zacienione miejsca. Warto zadbać, by były również w miejscu, które nie jest narażone na ciągłe wiatry, których te rośliny nie lubią. Nie można zapomnieć o podlewaniu różaneczników, które muszą być nawadniane nawet zimą, przy umiarkowanych temperaturach.

Redakcja ronet.pl