Jakie schody wybrać do domu?

Schody to jeden z najważniejszych elementów każdego domu – nie tylko pod względem praktycznym, ale także dekoracyjnym. Z reguły są dużych rozmiarów, dlatego przykuwają wzrok, trzeba więc zadbać o to, by były zachwycające i niebanalne. Trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że schody powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także bezpieczne dla osób z nich korzystających. Dlatego rodzaje schodów trzeba dopasować, biorąc pod uwagę różne czynniki – to, jak często będzie się z nich korzystać, w jakim pomieszczeniu staną oraz ile miejsca przewidziane jest na ich budowę. Jakie schody najlepiej sprawdzają się w domu?

Rodzaje schodów ze względu na ich bieg

Schody można podzielić ze względu na ich konstrukcję. Tak naprawdę, w sklepach dostępnych jest kilkanaście rodzajów schodów, które różnią się od siebie budową. Jedne z najpopularniejszych schodów to schody posiadające jeden prosty bieg, na który składają się stopnie o jednakowej szerokości. Pomimo tego, że ich konstrukcja jest bardzo prosta, to jednak wymagają one sporo miejsca, dlatego nie nadają się do pomieszczeń o niewielkich rozmiarach.

Schody z jednym zabiegiem posiadają w dolnej części kilka stopni tworzących zabieg. Pozostałe schody składają się już na prosty bieg. One także zajmują całkiem sporo miejsca, jednak ich kształt pozwala im lepiej wpasować się w dostępną przestrzeń. Tego typu schody świetnie sprawdzą się w nieco mniejszych pomieszczeniach.

Jeśli chodzi o schody wewnętrzne dwubiegowe ze spocznikiem, to charakteryzują się one bardzo dużą wygodą użytkowania. Zapewniają także użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. Górny bieg tych schodów oddzielony jest od dolnego usytuowanym prostopadłe spocznikiem. Schody dwubiegowe są bardzo praktyczne i sprawdzają się praktycznie w każdym rodzaju pomieszczenia, także tym, gdzie przestrzeń jest znacznie ograniczona.

Schody spiralne to schody, które coraz częściej można spotkać w nowoczesnych wnętrzach. Ich bieg przybiera kształt koła, a stopnie montowane są do słupa. Schody kręcone zajmują mało miejsca, doskonale sprawdzą się więc nawet najmniejszych w pomieszczeniach. Trzeba tylko wziąć pod uwagę fakt że schody kręcone nie są zbyt wygodne w użytkowaniu i wchodzenie po nich kilka razy dziennie może być zwyczajnie męczące. Ich pokonywanie może być także trudne dla małych dzieci i osób starszych.

Rodzaje schodów ze względu na materiał wykonania

Trzeba wziąć pod uwagę, że schody powinny wpasować się w ogólnych styl, w jakim będzie urządzone wnętrze. Chyba najpopularniejszym wyborem są obecnie schody drewniane. Drewno to materiał, który jest bardzo funkcjonalny, ale także prezentuje się niesamowicie elegancko. Drewniane schody doskonale będą wyglądać zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by drewniane schody połączyć z materiałami takimi jak szkło czy beton. Osoby, które chcą zdecydować się na schody wykonane z drewna powinny pamiętać, że nie jest to rozwiązanie tanie – dobrej jakości schody mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy, a czas oczekiwania na nie – wynosić kilka tygodni.

Kolejnym dostępnym materiałem, jeśli chodzi o budowę schodów, jest beton. Schody tego rodzaju są bardzo stabilne, wytrzymałe i bezpieczne. Beton nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, nie szkodzą mu także środki chemiczne. Ostatnimi czasy, beton coraz częściej wykorzystuje się we wnętrzach, ponieważ doskonale wpasowuje się w modny, industrialny styl. trzeba tylko mieć na uwadze fakt, że wykonanie schodów betonowych wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, dlatego zadanie to warto powierzyć zaufanej i sprawdzonej ekipie budowlanej.

Redakcja ronet.pl