Ogród zimowy na tarasie – jak zbudować, ogrzać i umeblować?

Ogród zimowy na tarasie to miejsce, gdzie w mroźne dni, z kubkiem gorącej herbaty można spędzać długie godziny. Jest to integralna część domu, która pozwala na kontakt z naturą. Jak zrobić ogród zimowy na tarasie i jak go ogrzać?

Ogród zimowy – co to jest?

Ogród zimowy na tarasie jest to zabudowana przestrzeń, która idealnie nadaje się do odpoczynku w zimowe wieczory. Zabudowany jest szkłem, które najczęściej osadzone jest na drewnianych lub metalowych ramach.

Warto wiedzieć, że ogród zimowy na tarasie można również ogrzać, co pozwoli korzystać z niego przez cały rok. Będzie to miejsce, które sprawdzi się jako pokój wypoczynkowy, oranżeria na egzotyczne rośliny czy jadalnia, w której spożywamy posiłki przy wielkim, rodzinnym stole.

ogród zima

Jak zbudować ogród zimowy?

Pracę nad ogrodem zimowym należy rozpocząć od sporządzenia projektu. Można kupić gotowy projekt, który będzie tańszy oraz szybciej dostępny niż ten wykonany na zamówienie. Zaletą projektu na zamówienie jest dostosowanie budowli do indywidualnych oczekiwań inwestora.

Koniecznie trzeba pamiętać, że ogród zimowy na tarasie całoroczny, czyli wzmacniany, wymaga pozwolenia na budowę. Niezbędne jest również zatrudnienie kierownika budowy, który będzie kontrolował postęp prac oraz zadba o dziennik budowy.

Do budowy ogrodu zimowego najczęściej wybierane jest drewno lub profile metalowe. Zaletą drewna są jego właściwości termoizolacyjne. Warto również pamiętać, że drewno wprowadza przytulny klimat do domu. Jest eleganckie i ponadczasowe.

Metalowe wykończenia świetnie będą wpisywały się w klimat domu nowoczesnego lub industrialnego. Będą również idealne, by przełamać wystrój klasyczny.

Niezależnie od tego, na jakie profile się zdecydujemy należy pamiętać, że łączenia muszą zostać uszczelnione pianką poliuretanową, która jest niezbędna, by zapobiec utratom ciepła.

Jak ogrzać taki ogród?

Decydując się na całoroczny ogród zimowy na tarasie, koniecznie trzeba zainwestować w ogrzewanie.

Najczęściej stosowane jest ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe. Można również skorzystać z ogrzewania promiennikami podczerwieni.

Ogrzewanie kanałowe można wykorzystać wyłącznie, gdy grubość stropu ma minimum 8-10 cm. System kanałowy należy zamontować obok przeszkleń, dzięki temu będzie on działał jak kurtyna powietrzna.

Ogrzewanie podłogowe najkorzystniej zainstalować już na etapie budowy domu, późniejszy remont będzie kosztowny i bardzo pracochłonny. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, trzeba jednak mieć świadomość, że przy bardzo niskich temperaturach w oranżerii może być chłodno.

Kolejnym sposobem ogrzania ogrodu zimowego na tarasie jest wykorzystanie elektrycznych promienników na podczerwień, których zaletą jest to, że ogrzewają nie powietrze, ale ludzi, przedmioty oraz ściany.

ogród w zimie

Jak zaaranżować ogród zimowy na tarasie?

Oranżeria to idealne miejsce dla osób, które lubią bliski kontakt z naturą. Kawa na ocieplonym tarasie w mroźny zimowy poranek będzie dużą przyjemnością.

Na tarasie zimowym pięknie będzie wyglądała jadalnia z dużym, rodzinnym stołem. Warto również wstawić tu elegancki kominek, który sprawi, że zimne wieczory z ogniem w tle staną się wyjątkowo nastrojowe.

W ogrodzie zimowym na tarasie nie może również zabraknąć wygodnego siedziska. Można wykorzystać wiklinowe fotele, które idealnie wpiszą się w nowoczesny design. Bujany fotel sprawdzi się w aranżacji nowoczesnej, jaki w klasycznej. Wygodny szezlong będzie pięknie wyglądał w domu w klasycznym stylu. Nie można również zapomnieć o dużych, wygodnych poduchach, które sprawią, że wnętrze nabierze przytulnego charakteru.

Redakcja ronet.pl