Co to są kraty WEMA i jakie jest ich zastosowanie?

W instalacjach przemysłowych, przy budowie różnego rodzaju kładek dla pieszych, schodów ewakuacyjnych, a niekiedy w celu zabezpieczania przejść w miejscach prowadzenia robót ziemnych stosuje się charakterystyczne metalowe podesty w formie kratownic. Tego typu elementy to właśnie kraty WEMA. Zwykle spotykane są jako podesty w różnego rodzaju konstrukcjach zewnętrznych, głównie przemysłowych, ewentualnie jako stopnie w schodach o konstrukcji metalowej.

Jak powstają kraty WEMA?

Do produkcji charakterystycznych stopni i podestów wykorzystuje się płaskowniki i pręty stalowe łączone ze sobą metodą zgrzewania, dzięki czemu gotowy element jest nie tylko wytrzymały, ale i wyjątkowo estetyczny. W kratach WEMA podstawą są zawsze płaskowniki, które usztywniają konstrukcję i nadają jej pożądany przez użytkowników kształt. Dopełnieniem płaskowników są poprzeczne pręty stalowe, dzięki którym konstrukcja z płaskowników otrzymuje formę kraty. W związku z tym, że tego typu elementy konstrukcyjne najczęściej stosowane są na zewnątrz, zwykle wykonuje się je ze stali ocynkowanej. Najlepsze kraty WEMA powstają w technologii zgrzewania i są ocynkowane ogniowo, czyli przez kąpiel w rozpuszczonym, podgrzanym do wysokiej temperatury cynku. Dzięki temu są niepodatne na korozję i niszczące działanie czynników środowiskowych.

Zastosowania kratownic stalowych

Podstawowym przeznaczeniem krat WEMA jest budowa metalowych konstrukcji schodów w instalacjach przemysłowych, na placach budów, w warsztatach i gospodarstwach, a także schodów ewakuacyjnych zewnętrznych. W związku z tym, że takie kraty mogą przybierać zarówno formę stopni, jak i podestów, stają się jednymi z głównych elementów konstrukcji metalowych schodów. Kraty WEMA powszechnie wykorzystywane są również do zabezpieczania kanałów technicznych, budowy podjazdów komunikacyjnych czy podłóg w zakładach przemysłowych i warsztatach. Zastosowanie kratownicy sprawia, że tworzone z ich wykorzystaniem konstrukcje są stosunkowo lekkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe. Dużą zaletą kratownic jest również ich przepuszczalność (na powierzchni podestów i stopni nie zbiera się woda, błoto lub innego rodzaju zanieczyszczenia) oraz antypoślizgowe właściwości.

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów krat WEMA. W zdecydowanej większości są to kratownice stalowe w ocynku, wykonane w technologii zgrzewania z wykorzystaniem płaskowników i prętów skręcanych, przybierające formę podestów i stopni schodów. Możemy się z nimi spotkać na placach budów, w różnego rodzaju zakładach przemysłowych i warsztatach, a także w przestrzeni zewnętrznej, w formie schodów i kładek dla pieszych.

Redakcja ronet.pl