Twórcą marki CrossFit jest Amerykanin Greg Glassman. Karierę sportową rozpoczynał on jako gimnastyk. Jednak brakowało mu treningu, który wszechstronnie rozwijałby wszystkie zdolności motoryczne. Właśnie dlatego postanowił samodzielnie taki opracować. Nudziły go bowiem klasyczne izolacje mięśni na maszynach czy niekończące się wolne biegi na bieżni elektrycznej.
CrossFit – cele
Wspomniano już, że Glassmanowi zależało na opracowaniu wszechstronnego systemu rozwoju ciała. Bowiem wyróżnia się w nim aż dziesięć parametrów motorycznych. Są to:
- wydolność sercowo-naczyniowa
- wytrzymałość
- siła
- gibkość
- moc
- szybkość
- koordynacja
- zwinność
- równowaga
- celność
Glassman zwrócił uwagę, że osoby uprawiające tradycyjne sporty koncentrują się na wybranych parametrach. Wiąże się to z niekorzystnym w jego opinii zaniedbywaniem pozostałych. Przykładowo – trójboiści dysponują imponującą siłą. Jednak ich wytrzymałość czy wydolność pozostawiają wiele do życzenia. Analogicznie – maratończyk jest bardzo wytrzymały, jednak jego siła lokuje się poniżej przeciętnej.
Celem CrossFitu jest równomierny rozwój wszystkich dziesięciu cech. Nie dąży się do mistrzostwa w którejkolwiek z nich. Wyjątkiem są osoby uprawiające CrossFit zawodowo. One dążą do mistrzostwa… we wszystkich cechach naraz!
CrossFit – specyfika
Trening tą metodą trwa od pięciu minut do pół godziny. Treningi powyżej tej wartości należą do rzadkości. Ludzkie ciało nie jest w stanie utrzymać takiej intensywności przez dłuższy czas. Co ważne, trening CrossFit nie posiada głębszej struktury. Nie stosuje się w nim planów treningów. Amatorzy innych dyscyplin planują swe treningi nawet w rocznym ujęciu. Tymczasem zwolennicy CrossFitu codziennie robią coś zupełnie innego. W ten sposób zapobiegają rutynie i nadmiernemu trenowaniu jednej cechy.
Treningi występują pod skrótami WOD. Pochodzi on z języka angielskiego i oznacza Workout of Day, czyli Trening Dnia. Każdego dnia wygląda on zupełnie inaczej. Osobną kategorią WOD-ów są tak zwane Hero WOD-y. Są one dedykowane mundurowym poległym na służbie. Często wykonuje się je w rocznicę śmierci bohatera.
Na oficjalnej stronie marki publikowany jest trening dnia. Jednak każdy klub CrossFit ma dowolność. Może on podążać za wytycznymi z centrali. Jednak pracujący w nim trenerzy mogą danego dnia zaproponować uczestnikom coś zupełnie innego.
CrossFit – zawody
Często spotykanymi zawodami w tej dyscyplinie są „bitwy”. Są to rywalizacje najlepszych zawodników kilku klubów. Występują także CrossFit Games, czyli najbardziej elitarne zawody. Można uznać je za crossfitowe olimpiady. Prezentowany przez zawodników poziom stanowi niewątpliwy szczyt ludzkich możliwości. Jak w każdym sporcie, tak i tu występują. Warto pamiętać, że na tego typu zawodach uczestnicy poznają konkurencje dopiero na miejscu.
Różnego typu dyscypliny sportowe można obstawiać u bukmachera Betfan. Super typy bukmacherskie to rozwiązanie, które pozwoli Ci poznać ciekawe analizy sportowe.
BETFAN sp z. o. o to legalny polski bukmacher, granie u podmiotów bez licencji wydanej przez Ministra Finansów jest nielegalne i podlega karze.