Czy warto mieć w domu saunę?

Wielu osobom wydaje się, że sauna w domu to jedynie niedoścignione i nieosiągalne marzenie. Tymczasem okazuje się, że nawet przy znacznie ograniczonej przestrzeni można sobie na nią pozwolić.

Czym jest sauna i dlaczego jest tak popularna?

Na montaż sauny w domu decyduje się z roku na rok coraz większa liczba osób. Sauna jest pomieszczeniem, w którym osoby w nim przebywające mogą poddać się działaniu wysokiej temperatury. Regularne korzystanie z sauny sprzyja relaksowi, łagodzi bóle mięśniowe, rozluźnia ciało, oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia odporność. Saunowanie to tradycja, która bardzo dobrze przyjęła się w krajach skandynawskich. Niemniej jednak, coraz więcej rodaków decyduje się na korzystanie z dobrodziejstw zabiegów w saunie. Aby skorzystać z niej, wcale nie trzeba udawać się do ośrodka SPA – wystarczy przemyśleć budowę sauny w domu.

Sauna w domu – na jaki rodzaj się zdecydować?

Osoby, które chcą odbywać zabiegi w saunie we własnym domu, muszą wiedzieć, na jaki rodzaj sauny się zdecydować. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o budowie sauny, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. W ten sposób można uwzględnić ją w projekcie i przeznaczyć na jej potrzeby osobne pomieszczenie.

Jeśli chodzi o sauny montowane w domach jednorodzinnych, to jednym z najpopularniejszych rodzajów jest sauna mokra. Parę w niej wytwarza się przy pomocy pieca i rozgrzanych kamieni, które następnie polewa się wodą. Temperatura powietrza w takiej saunie osiąga od 65 do 90 stopni Celsjusza.

Kolejnym rodzajem sauny, jaki warto wziąć pod uwagę, jest sauna parowa. Temperatura wewnątrz pomieszczenia nie przekracza w tym przypadku 65 stopni Celsjusza, jednak jego wilgotność osiąga nawet 100%. Para w tej konstrukcji wytwarzana jest przy pomocy parowników.

Sauna fińska to sauna, w której wilgotność powietrza jest bardzo niska – bo na poziomie zaledwie 10%. Jego temperatura jednak waha się w zakresie od 85 do 110 stopni Celsjusza. Takie wartości pozwala osiągnąć piec i rozgrzane kamienie.

Ile kosztuje sauna w domu?

Decydując się na montaż sauny sauny w domu trzeba przygotować się na niemały wydatek. Wszystko zależy od rodzaju sauny, a także jej wielkości i sposobu wykonania. Sauny robione na wymiar mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zależności od materiału, jaki zostanie wykorzystany przy budowie.

Wybierając saunę fińską z piecem trzeba przygotować się na wydatek rzędu około 5000 zł. Budując saunę, trzeba także pamiętać o tym, że jej eksploatacja także będzie kosztować – mowa tutaj o koszcie energii elektrycznej bądź drewna. Nie są to jednak wysokie wydatki – regularne zabiegi spowodują podwyższenie rachunków za prąd o zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie.

Jak zamontować saunę w domu?

Kabina sauny dość mocno się nagrzewa pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego powinna ona zostać zamontowana w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Zazwyczaj umieszcza się ją w niewielkiej odległości od ściany, a także na aluminiowych profilach, by nie dotykała podłogi. Podłoga kabiny zazwyczaj wykonywana jest z płytek ceramicznych, a ściany poddane izolacji termicznej, która chroni pomieszczenie przed przegrzaniem. Na oddzielnym obwodzie do kabiny doprowadza się instalację elektryczną, która będzie służyć do jej oświetlenia oraz zasilania pieca. Trzeba pamiętać o tym, że pomieszczenie, w jakim znajduje się sauna, musi mieć odpowiednią, bardzo wydajną wentylację. Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która pozwoli ulotnić się nagrzanemu powietrzu.

Redakcja ronet.pl