Czym powinny charakteryzować się buty przeznaczone do biegania po asfalcie?

Od lat jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych jest bieganie. Pozwala ono bowiem utrzymać idealną sylwetkę, a przy okazji przynosi liczne korzyści zdrowotne – m.in. poprawia oddychanie, reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego i niweluje ryzyko zachorowania na cukrzycę. Uprawiając omawiany sport głównie w obrębie miasta, warto zainwestować w porządne buty do biegania po asfalcie, które zagwarantują optymalny komfort oraz bezpieczeństwo.

Ochrona układu kostno-stawowego na pierwszym miejscu

W przypadku butów do biegania po asfalcie kluczową rolę odgrywa dobra amortyzacja – niezbędna z powodu wysokiego poziomu twardości nawierzchni. Dlatego też nie obejdzie się bez obecności innowacyjnej pianki EVA bądź specjalnej poduszeczki gazowej. Oba wymienione rozwiązania zamaskowane są zawsze w podeszwie, a ich zadanie polega na bardzo skutecznym tłumieniu wszelkich niepożądanych uderzeń czy wstrząsów. Z jednej strony zabezpieczają kostki i stawy kolanowe przed poważnymi kontuzjami (skręceniami, naciągnięciami, naderwaniami itp.), z drugiej zaś ułatwiają płynne wybijanie stóp od podłoża i zwiększają ogólną szybkość ruchu. Co istotne, wykazują znikomą podatność na przesiąkanie wilgocią i nie tracą cennych właściwości nawet w szerokim zakresie temperatur. Stwarza to możliwość swobodnego przemierzania tras w dowolnych warunkach atmosferycznych. Największa amortyzacja jest oczywiście konieczna wtedy, gdy buty do biegania po asfalcie użytkują osoby początkujące, ze sporą nadwagą lub pokonujące znaczne odległości (długodystansowcy).

Zastosowane udogodnienia uprzyjemniają codzienny trening

Jeśli zależy nam na wyborze funkcjonalnych butów do biegania po asfalcie, to nie zapomnijmy zweryfikować podeszwy pod kątem budowy oraz ogólnej jakości. Najlepiej sprawdzi się konstrukcja stworzona z mieszanek gumowych o wysokiej gęstości i jednocześnie sprężystości, ponieważ efektywnie pochłonie wygenerowaną energię, ochroni stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapewni długą żywotność obuwia (dzięki odporności na ścieranie). Dodatkowo pożądany jest płaski bieżnik pozbawiony agresywnych wypustek, który pozytywnie wpłynie na dynamiczność ruchu po gładkiej nawierzchni. Buty do biegania po asfalcie powinny być jeszcze wyposażone w:

  • cholewkę z oddychającego materiału (brak ryzyka powstawania bolesnych otarć na skórze)
  • wzmocnienia zabezpieczające palce i pięty
  • miękką wyściółkę wewnętrzną
  • siatkowaną wentylację zapobiegającą nadmiernemu poceniu
  • technologię balanced, polegającą na zerowej różnicy spadku między wysokością położenia palców a piętą 

Redakcja ronet.pl