Działanie alkomatu. Dlaczego regularna kalibracja jest tak ważna?

Każdy kierowca powinien posiadać alkomat na swoim wyposażeniu. Jazda pod wpływem alkoholu może bowiem doprowadzić do tragedii. Jednak samo posiadanie takiego urządzenia nie wystarczy. Każdy użytkownik musi zadbać, by otrzymywane wyniki były wiarygodne, aby na ich podstawie podejmować właściwe decyzje.

Jak działa alkomat?

Aby zrozumieć, jak ważna jest adiustacja (czyli kalibracja) alkomatu, warto zapoznać się z zasadami jego działania.

  • Badanie zapoczątkowane jest przez wdmuchiwanie powietrza przez ustnik do komórki pomiarowej.

  • W jej środku znajduje się sensor. Może być to prosty model półprzewodnikowy lub bardziej zaawansowany elektrochemiczny. Etanol w wydychanym powietrzu oddziałuje z układem pomiarowym. Efektem tego jest zmiana rezystancji półprzewodników lub wytworzenie się ładunku elektrycznego.

  • Uzyskany sygnał analogowy jest analizowany pod kątem natężenia, a następnie przeliczany do określonych wartości (np. miligramy alkoholu na litr wydychanego powietrza).

  • Wynik pokazywany jest na ekranie urządzenia.

Z czasem działanie sensora może ulegać niewielkim wahaniom. Dlatego też wyświetlane wyniki mogą odbiegać od wartości rzeczywistych. Jak temu zaradzić?

Jak wygląda kalibracja alkomatów?

Warto raz na jakiś czas odwiedzić serwis alkomatów, którego wyposażenie zawiera odpowiednie urządzenia do adiustacji tych urządzeń. Doświadczony operator poddaje działanie alkomatu testom. Polegają one na wykonywaniu badań na specjalnie przygotowanych próbkach wzorcowych o znanej zawartości alkoholu w powietrzu.

Następnie wynik na wyświetlaczu porównywany jest z oczekiwanym. Jeśli obie wartości są różne, należy przesterować urządzenie. Dobrze wykonana kalibracja alkomatu to wiarygodność otrzymywanych wyników. Z tego powodu nie powinno się robić tego na własną rękę, a wybrać dobry, sprawdzony i pewny serwis.

Jak często wykonywać adiustację alkomatu?

Częstość kalibracji wynika ze sposobu użytkowania, ilości wykonywanych pomiarów, czy też sposobu przechowywania urządzenia. Dużo zależy także od zakupionego modelu. Dlatego też producenci najczęściej podają, kiedy warto udać się do serwisu. Może to być określona ilość pomiarów lub czas od ostatniej adiustacji. Czasem podane są obie wartości. Kalibracja alkomatów powinna się jednak odbywać przynajmniej raz w roku. Dobrym zwyczajem jest natomiast robienie tego co 6 miesięcy. W niektórych przypadkach konieczne jest częstsze odwiedzanie serwisu alkomatów. W każdym przypadku warto pamiętać o regularnej adiustacji. Od tego bowiem zależy, czy wyruszymy w drogę trzeźwi, czy (z powodu błędnego pomiaru) będziemy prowadzić pod wpływem alkoholu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ronet.pl