Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, w której chory otrzymuje bardzo małą dawkę leku, jaka u zdrowej osoby mogłaby wywołać objawy choroby. Substancje, które używane są w preparatach leczniczych, są bezpieczne w stosowaniu i łatwe w użyciu, a ich przygotowanie odbywa się na zasadzie rozcieńczania i wstrząsania. Homeopatia opiera się na określonych zasadach, a są to między innymi zasada minimum oraz zasada podobieństwa i teoria sił witalnych.
Homeopatia – czym jest i co należy o niej wiedzieć?
Jak już zostało wspomniane to wyżej, homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, opierającej się na kilku podstawowych regułach. Pierwszą z nich jest zasada podobieństwa, która mówi, aby podobne leczyć podobnym. Według homeopatów ta sama substancja, która wywołuje w dużych stężeniach objawy choroby, może pomóc w bardzo małych dawkach. Kolejną zasadą jest indywidualizm, co w skrócie oznacza, że każdy organizm jest inny i dlatego przy podobnych objawach nie zawsze dwie osoby otrzymają dokładnie ten sam lek.
Kolejną z zasad, na których opiera się homeopatia, jest teoria sił witalnych. Homeopaci twierdzą, że aby odzyskać zdrowie, nie wystarczą same leki, ale człowiek musi uwolnić swoją energię duchową, którą ma w sposobie, aby uzdrowić organizm. Bez tej energii życiowej nie jest on zdolny do działania ani uzdrowienia. Ostatnią z zasad jest zasada minimum. Stosowanie nieskończenie małych dawek zgodnych ze sposobem reakcji organizmu ma stymulować ustrój człowieka do uruchomienia własnych mechanizmów obronnych. Użycie większej ilości danej substancji mogłoby wywołać efekty niepożądane lub zadziałać toksycznie na osobę.
Jakie rodzaje leków mogą być używane w Homeopatii?
Leki homeopatyczne to preparaty, które wytwarzane są z surowców homeopatycznych zgodnie z zasadami farmakopei homeopatycznej, czyli zbioru wymagań jakościowych oraz metod badania produktów leczniczych. Preparaty, które są stosowane, są w formie półstałych maści, stałych: ziarenek lub czopków oraz płynnej, takich jak krople do oczu czy nosa.
Wszystkie preparaty homeopatyczne sporządzane są z naturalnych składników, takich jak surowce roślinne, mineralne oraz zwierzęce. Przykładem takich naturalnych składników może być sól morska, aloes, rumianek pospolity oraz arnika górska. Leki homeopatyczne powinny być zażywane do 2 godzin po jedzeniu lub pół godziny przed jedzeniem. Należy jednak pamiętać, że nie należy popijać ich kawą ani mocną herbatą. W trakcie leczenia homeopatycznego odradzane jest również palenie tytoniu.
Artykuł sponsorowany