Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Hytte — dlaczego to trend w Polsce i jak ją urządzić?

Dom Data publikacji - 4 lipca 2024 Autor - Redakcja ronet.pl
Hytte


Zmęczeni zgiełkiem wielkich miast i ciągłym pośpiechem Polacy szukają ukojenia w naturze. Nic więc dziwnego, że styl urządzania wnętrz na wzór norweskich domów wakacyjnych (hytte) staje się coraz popularniejszy. Sprawdź, jak wyglądają klasyczne, naturalne i komfortowe domki hytte oraz zaczerpnij inspiracje, jeśli chodzi o aranżację własnej przestrzeni.

Domki hytte — skąd się wzięły i dlaczego są tak popularne?

Hytte to nic innego jak małe, kolorowe i zagubione wśród norweskiego krajobrazu domki. Większość mieszkańców tego skandynawskiego kraju posiada niewielką chatkę na własność i jeździ do niej na weekendy. Często istnieje też możliwość zarezerwowania pobytu w takim domku należącym do firmy. Prosto z drewnianego budynku można wyruszyć na górski szlak, popływać łódką czy zanurzyć się w jeziorze. Podstawą pobytu w hytte jest zasada friluftsliv — przebywanie w naturze niesie ze sobą same korzyści.

Ważnym elementem mieszkania w hytte jest jej otoczenie. Domek — hyta — jest częścią niezwykle malowniczego pejzażu. Zazwyczaj umieszcza się je w środku gęstego lasu, nad brzegiem fiordu lub jeziora. Hytte nierzadko są wtopione w krajobraz — to zasługa charakterystycznych dachów porośniętych trawą. Jeśli chodzi o kolory drewnianych elewacji, prym wiodą takie barwy, jak: biały, żółty, czerwony lub niebieski.

Hyta — domy wakacyjne w Norwegii. Jaka jest ich historia?

Domki letniskowe pojawiły się w Norwegii na początku XX wieku. Wtedy to gospodarze wiejscy (zainspirowani odezwą władz) zaczęli gościć tam norweskich mieszczan, którzy cenili sobie odpoczynek w naturze. Pasterskie i rybackie chatki stały się popularne w całym kraju jako miejsca wakacyjnych noclegów. Z czasem każdy mieszkaniec chciał mieć mały domek na własność lub przynajmniej często tam przebywać.

Hytte — jak urządzić mieszkanie na wzór norweskiej chatki

Domki hytte posiadają bardzo określony wystrój. Z jednej strony nawiązuje odrobinę do polskich góralskich chat. Z drugiej do stylu chalet — wystroju drewnianych domków w kurortach wysokogórskich. Znakami rozpoznawczymi hytte są: 

  • łagodna paleta kolorów ograniczona do brązów, bieli, beżu i odrobiny szarości;

  • wszechobecne drewno — od ścian i podłogi, przez meble, aż do dodatków;

  • duża liczba puszystych, ocieplających aranżację tekstyliów — zasłon, kocy, dywaników podłogowych; popularne są też imitacje skór zwierząt;

  • obecność kamiennych powierzchni;

  • proste, drewniane meble o dość surowym charakterze;

  • tradycyjne oświetlenie — tkaninowe klosze i metalowe podstawy;

  • kominek umieszczony w centralnym punkcie salonu, na tle kamiennej ściany;

  • akcenty zwierzęce — sztuczne poroża, obrazy przedstawiające jelenie w naturze, ażurowe sylwetki niedźwiedzi itp.;

  • odpowiednio zaaranżowana przestrzeń dookoła domu — z drewnianym tarasem, stolikiem i krzesłami ogrodowymi itd.

Współcześnie tradycyjno-rustykalny charakter chatek ulega zmianom. Zamiast 100%-owo drewnianego domku pojawiają się kabiny złożone z kilku modułów. Ich atutem są liczne, ogromne przeszklenia, dzięki którym domki są pełne światła. W uwspółcześnionej wersji hytte pojawia się więcej kolorów: niebieskiego, słonecznego żółtego, a nawet elementów złota. Złociste detale w bardzo dystyngowany sposób łączą się ze szlachetnym kolorem drewna. Podobnie sytuacja ma się ze sprzętami na wyposażeniu hytte — w klasycznych chatkach często nie ma udogodnień, natomiast współczesne mają nowoczesne AGD czy ogrzewanie podłogowe.

hytte domek z drewna

Domki hytte — jak zaadaptować je do polskiego wnętrza?

Pomocne w wykreowaniu atmosfery norweskiej chatki będą drewniane materiały wykończeniowe bądź też tworzywa drewnopodobne. Na ścianach mogą zagościć tapety imitujące boazerię lub oryginalne bele. Podłogę warto — w miarę możliwości — wyłożyć prawdziwym parkietem. Jeśli zależy nam na bardziej budżetowym rozwiązaniu, na podłodze mogą znaleźć się płytki drewnopodobne — z wyraźnymi sękami i rysunkiem słojów. Ogólna zasada brzmi tak: im więcej drewna, tym lepiej!

Aby uzyskać norwesko–rustykalny efekt, można wykorzystać elegancję grubych i luksusowych tkanin. Welurowy koc przerzucony przez róg łóżka w sypialni, aksamitne tapicerowanie sofy w salonie czy brokatowa zasłona w domowym biurze podbijają prostotę chatki. Nie zapominajmy o dodatkach — hytte są wręcz obwieszone drewnianymi półkami. To miejsce na wyeksponowanie drobnych ozdób: od porcelanowych figurek, przez kolorowe szkło i suszone bukieciki, aż po ogromną liczbę świeczników, które nadają wnętrzu przytulny klimat.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ronet.pl

Na blogu piszę o tym, co w życiu najważniejsze: od codziennych wyzwań biznesowych, przez tajniki efektywnego zarządzania domem, po najnowsze trendy w modzie i ciekawostki ze świata kultury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?