Jak nosić damskie glany, najmodniejsze buty sezonu?

Glany to prawdziwy klasyk wśród obuwia – zarówno męskiego, jak i damskiego. Ich historia sięga XIX wieku, kiedy były obuwiem noszonym przez górników i hutników. Z czasem sposób ich przygotowania oraz przeznaczenie zaczęły się jednak zmieniać. Około 50 lat temu przyjęły najbardziej znaną nam obecnie formę i stały się niezwykle popularne.

Damskie glany. Czy są inne od męskich?

Glany to buty ciężkie, które zazwyczaj w pierwszej kolejności kojarzą się nam z modelami typowo męskimi. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy wśród nich obuwia wyprodukowanego specjalnie z myślą o paniach. Wręcz przeciwnie, znajdziemy wiele takich modeli! Jednak czym się różnią?

Przede wszystkim damskie glany są często przygotowane tak, aby były lżejsze niż męskie modele. Dzięki temu panie są w stanie poruszać się w nich całkiem swobodnie i wygodnie. Wiele modeli ma też nieco węższą cholewkę, co pozwala lepiej dopasować buty do damskiej stopy, kostki i łydki – przynajmniej w wysokich modelach. Warto także zwrócić uwagę na ich kolorystykę, ponieważ wśród damskich glanów coraz częściej spotykamy intrygujące modele o jaśniejszych, weselszych i innych wzorach niż te typowo męskie.

Glany – czym wyróżnia się ten but i kiedy można go założyć?

Odpowiedź na drugą część pytania jest bardzo prosta: prawie codziennie! Oczywiście, glany nie są obuwiem eleganckim, które włożymy na uroczyste przyjęcie, ale na co dzień sprawdzają się w wielu stylizacjach. O tym jednak za chwilę.

Zastanówmy się najpierw, czym się wyróżniają? Przede wszystkim solidną budową, która sprawia, że są bardzo wytrzymałymi butami. Mają stosunkowo masywną budowę, w której na szczególną uwagę zasługuje sobie podeszwa: gruba, z mocnym protektorem. Dzięki temu chroni przed krzywiznami podłoża, ale też zapewnia świetną przyczepność na każdej nawierzchni. Błoto, woda czy lód? Nie ma to znaczenia, glany sprawdzą się zawsze i zabezpieczą przed poślizgnięciem albo skręceniem kostki.

Damskie modele są też bardzo wygodne i wykonane ze skóry, co gwarantuje zachowanie zdrowych stóp. Spójrz na stronę Brilu, aby przekonać się, jak wiele modeli wpadnie ci w oko.

Glany do spodni i koszuli

Najbardziej popularna stylizacja to glany dodane do czarnych spodni rurek i koszuli albo T-shirtu, ewentualnie bluzy, jeśli zrobiło się chłodno. Jeśli na koszulce albo bluzie znajdzie się jeszcze ciekawy print w stylu rocka, metalu albo po prostu obrazek nawiązujący do płyty ukochanego zespołu, na pewno wygląd taki będzie bardzo charakterystyczny i doskonale odda charakter, usposobienie oraz zainteresowania kobiety. To świetna stylizacja na co dzień!

Glany do sukienki

Lubisz inne stylizacje? Może preferujesz motywy gotyckie? Wówczas wybierz glany i sukienkę! Zestaw ze sobą gotycką kreację w wampirzym stylu i ciężkie buty, a na pewno nikt cię nie przegapi. Wystarczy jeszcze odrobina makijażu, a strój na imprezę w stylu gotyckiego rocka będzie gotowy.

Jednak sukienka i glany to też połączenie na co dzień. Można nawet dodać je do zwiewnej sukienki na lato, a na to narzucić skórzaną ramoneskę. Efekt rockowy murowany i na pewno żaden miłośnik muzyki w stylu dark cię nie przegapi.

Redakcja ronet.pl