Jak nosić maseczki jednorazowe?

Noszenie maseczki ochronnej nie wygląda na szczególnie skomplikowane. Jednak okazuje się, że nie wystarczy po prostu nałożyć maseczkę na nos i usta, aby mieć pewność, że żaden wirus czy bakteria nas nie zaatakuje. Po pierwsze nawet najbardziej zaawansowane maseczki FFP3 zapewniają ochronę na poziomie 99%, po drugie – trzeba jeszcze taką maseczkę nosić poprawie. Poprawnie, czyli jak? Wyjaśniamy!

Maseczka jednorazowa – przeznaczenie

Przeznaczeniem maseczki jednorazowej jest doraźna ochrona przed zarazkami, bakteriami, wirusami. Jeszcze do niedawna jej noszenie było obowiązkowe wszędzie w przestrzeni publicznej. Wraz z coraz większą liczbą wykonanych szczepień oraz pokonaniem kolejnej fali pandemii, noszenie maseczek zostało ograniczone wyłącznie do placówek medycznych.

W zależności od wariantu maseczki, możemy spodziewać się zabezpieczenia nie tylko przed wirusem, ale też przed pyłami czy innymi szkodliwymi substancjami. Z tego środka ochrony własnej korzystają również pracownicy gastronomii czy branży spożywczej.

Tego nie wolno robić!

Na etapie zakładania, noszenia i ściągania maseczki możemy popełnić wiele błędów, które nie tylko zagrożą nam, ale też doprowadzą do rozprzestrzeniania się wirusa czy zarazków. Dlatego też:

  • nie noś maseczki jednorazowej wiele razy – po użytku musisz się jej pozbyć,
  • nie noś maseczki, która zdążyła już zawilgotnieć,
  • nie zsuwaj maseczki na brodę,
  • nie przechowuj maseczki w kieszeni, na blacie,
  • nie dotykaj zewnętrznej strony maseczki.

Maseczki zawsze dotykaj zdezynfekowanymi dłońmi. Ściąganie i zakładanie zaczynaj od złapania za gumowe uchwyty (zauszniki) i delikatnego rozciągnięcia ich. Unikaj dotykania pozostałych części maski, bo to najprostsza droga do rozniesienia zanieczyszczenia na pozostałe części ciała, odzieży czy przedmioty.

Zasady noszenia maseczek

Maseczki ochronne zawsze noś tyle czasu, ile przewiduje producent. Np. maski jednorazowe są przeznaczone do użytku zaledwie przez kilka godzin, a po tym czasie nadają się już tylko do utylizacji. Jeżeli masz maseczkę dwustronną – z jednej strony niebieską, a z drugiej białą, to pamiętaj, że częścią wewnętrzną jest ta biała (niebieska na zewnątrz).

Ważna przy użytkowaniu maski jest higiena osobista, a konkretniej mycie rąk, o czym przeczytasz tutaj: https://medivon.pl/jak-nosic-maseczki-jednorazowe/. Jeżeli korzystasz z maseczki wielorazowej to po ściągnięciu pamiętaj, aby ją wyprać i wyprasować w wysokiej temperaturze przed kolejnym założeniem. 

Redakcja ronet.pl