Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną? Czy można to zrobić samodzielnie?

Kuchenka indukcyjna jest zasilana energią elektryczną i dlatego wymaga odpowiedniego podłączenia. Można to zrobić samodzielnie, jeśli nie jesteśmy pewni, jak to zrobić to warto się skonsultować ze specjalistą. Ponieważ jest to kwestia naszego bezpieczeństwa, do podłączenia płyty indukcyjnej lepiej zatrudnić doświadczonego elektryka. Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną?

Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną? – wymagania

To urządzenie gospodarstwa domowego wymaga podłączenia jednofazowego 230 V lub trójfazowego 400 V. Płytę indukcyjną powinno się podłączyć do własnego obwodu elektrycznego. Zapobiegnie to nadmiernemu obciążeniu innych obwodów w naszym gospodarstwie domowym.

Zobacz także: https://ronet.pl/plyta-indukcyjna-jaka-wybrac-zeby-nie-zalowac/

jak podłączyć kuchenkę

Jakie kable nadają się do podłączenia kuchenki indukcyjnej?

Przewody do podłączenia płyty indukcyjnej muszą spełniać wymagania producenta urządzenia. Przekrój kabla powinien być również dostosowany do systemu elektroenergetycznego. W przypadku wyboru połączenia trójfazowego kabel musi mieć co najmniej 5 x 2,5 mm2. W przypadku podłączenia jednofazowego kabel musi mieć przekrój 3 x 4 mm2.

Do podłączenia jednofazowego zalecany jest kabel 4 mm2. Często jednak zdarza się, że kabel 2,5 mm2 jest już położony w naszym domu lub mieszkaniu. Taki kabel również będzie odpowiedni. Nie wszyscy są gotowi na wymianę starych kabli i położenie nowych, tylko ze względu na zakup płyty indukcyjnej.

Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną – połączenie jednofazowe

Większość płyt indukcyjnych sprzedawanych w naszym kraju, jest podłączona do sieci jednofazowej czyli do zwykłego gniazda 230V. Płyta podłącza się poprzez podłączenie trzech przewodów z instalacji elektrycznej do przewodów urządzenia. Kable są łączone ze sobą według kolorów.

Niektóre kuchenki indukcyjne są specjalnie zaprojektowane do podłączenia jednofazowego i posiadają specjalną wtyczkę. Należy jednak pilnować, aby, obciążenie sieci elektrycznej nie było zbyt duże. Jeżeli kuchenka indukcyjna będzie podłączona do własnego obwodu elektrycznego, unikniemy tego problemu.

Zanim podłączymy nowo zakupioną kuchenkę indukcyjną, warto bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania. Podczas podłączania istniej ryzyko wystąpienia przepięć, więc należy przestrzegać wszystkich zaleceń zawartych w instrukcji.
Instrukcja obsługi zawiera również wszelkie informacje o kablach, które są potrzebne do podłączenia urządzenia.
Jeśli chcemy samodzielnie podłączyć kuchenkę indukcyjną, musimy najpierw zapoznać się z instrukcją użytkowania.

kuchenka indukcyjna podłączenie

Trójfazowe podłączenie kuchenki indukcyjnej

Niestety nie każda płyta indukcyjna może być podłączona w trzech fazach. Jednak jeśli jest taka możliwość, trzeba się upewnić, że kable zasilające mają odpowiedni przekrój. Niektóre płyty można podłączyć na dwa sposoby. Jeśli nie wiemy, jaki system zasilania mamy w mieszkaniu lub domu, to dla bezpieczeństwa powinniśmy skonsultować się z doświadczonym elektrykiem.

Jeżeli chcemy samodzielnie podłączyć nową kuchenkę indukcyjną, przede wszystkim powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i użytkowania. Znajdziemy tam wszelkie niezbędne informacje i ostrzeżenia oraz sposób podłączenia kabli. W przypadku połączenia 400 V zazwyczaj stosuje się dwa kable fazowe i jeden kabel fazowy z odpowiednim mostkiem kabla uziemiającego. Do prawidłowego podłączenia niezbędne jest również uziemienie.

Polecamy: https://ronet.pl/pralka-i-suszarka-w-zabudowie-garsc-przydatnych-informacji/

Podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do swoich umiejętności lub nie umiemy samodzielnie podłączyć płyty indukcyjnej, należy skonsultować się z profesjonalistą, który ma niezbędną wiedzę i umiejętności. Nieprawidłowe podłączenie grozi uszkodzeniem kuchenki i być zagrożeniem dla osoby instalującej płytę i użytkowników.

Niektórzy producenci płyt indukcyjnych nakładają na użytkowników obowiązek instalacji urządzenia przez profesjonalistę. Bez odpowiedniej pieczątki od elektryka, który podłączył płytę, możemy mieć później problemy ewentualną reklamacją.

Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej nie jest trudna, ponieważ producenci zazwyczaj dołączają do urządzenia szczegółową instrukcję obsługi, Jeśli wiemy, do jakiego systemu zasilania i do jakich kabli możemy podłączyć płytę, to możemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak jeśli nie chcemy ryzykować, warto wezwać elektryka.

Redakcja ronet.pl