Jak urządzić pokój chłopca na poddaszu?

Pokój dziecięcy najczęściej znajduje się na piętrze domu, a czasem jest to poddasze. Trzeba pamiętać, że pokój dla chłopca musi być przytulny i urządzony według upodobań dziecka, które będzie go zamieszkiwać. Często aranżacja pokoju dla dziecka jest wyzwaniem dla rodziców, ponieważ pokój ze skosami może sprawić problem podczas rozmieszczania mebli.

Pokój chłopca na poddaszu – najważniejsze zasady

Pokój dziecka musi być bezpieczny, dlatego jeśli znajdują się w nim okna dachowe, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie okien jest montaż blokady, która uniemożliwia manewrowanie klamką.
Kolejnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo dziecka jest sklepienie, które stwarzać może zagrożenie podczas biegania, ponieważ dziecko może się w nie uderzyć, np. głową. Aby sklepienie było bezpieczne można je zabezpieczyć przy użyciu miękkich paneli 3D, które uchronią dziecko przed nabiciem sobie guza i nadadzą pomieszczeniu stylu, a także wspomogą jego ocieplenie.
Jeśli pokój dziecka znajduje się na poddaszu, należy pamiętać, aby zabezpieczyć także schody prowadzące na piętro, ponieważ dziecko może wyjść z pokoju i spaść ze schodów podczas schodzenia. Do zabezpieczenia schodów zastosować można bramki, które montuje się przed pierwszym i ostatnim stopniem.

Rozplanowanie i aranżacje pokoju chłopca na poddaszu

Urządzenie pokoju na poddaszu jest dużym wyzwaniem, ponieważ metraż na poddaszu jest mniejszy niż metraż pokoju znajdującego się na parterze.
Podczas aranżacji pokoju trzeba pamiętać, by był on funkcjonalny i należy dobrać meble i dodatki tak, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię użytkową.
Ważne jest, by do pokoju wpadało jak najwięcej światła słonecznego, dlatego świetnie sprawdzą się tu okna połaciowe z roletami, które w każdej chwili można zasłonić, aby ochronić pomieszczenia przed nagrzewaniem albo wychłodzeniem. Okna dachowe można przerobić na wnękę umożliwiającą czytanie książek albo umieścić pod nim biurko tak by było jak najlepiej doświetlone.
Problemem podczas aranżacji może być umeblowanie pokoju, ponieważ ramiona dachu sięgające aż do podłogi zmniejszają powierzchnię użytkową pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest dobudowanie ścianek kolanowych, które umożliwią ustawienie mebli pod skośną ścianą. Innym pomysłem może być wykonanie mebli na zamówienie pod konkretny wymiar, które mogą być wyposażone w pudełka do przechowywania różnego rodzaju gadżetów. Na ścianie pomiędzy skosami można także zamontować półki lub wykuć je w ścianie, by nie zabierały cennej przestrzeni. Można także kupić specjalną szafę wnękową z przesuwnymi drzwiami, która jest bardzo pojemna i praktyczna w pomieszczeniach z małym metrażem.
Łóżko znajdujące się w pokoju na poddaszu może być wykonane na wymiar. Innym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie łózka na antresoli, pod którą można umieścić biurko lub zrobić kącik zabaw dla chłopca.
Ściany i sufit mogą być pomalowane na dwa kolory, aby wizualnie powiększyć pokój. Jasne kolory mogą być zastosowane na dużych powierzchniach oraz na sklepieniu i wokół okna, natomiast ciemny kolor sprawdzi się na mniejszych powierzchniach. Na ścianach skośnych namalować można wzory przy pomocy szablonów, które mogą przechodzić na ściany równoległe i tworzyć razem geometryczne wzory. Ściany można ozdobić fototapetą dobraną do preferencji dziecka i elementów znajdujących się w pokoju. Na ścianach umieścić można także różnego rodzaju naklejki oraz ramki ze zdjęciami czy plakatami idoli.
Oświetlenie w pokoju może stanowić także ozdobę. Ciekawym projektem jest montaż światłowodów w sklepieniu, które mogą imitować nocne niebo. Dodatkowo do sklepienia zamontować można lampy w kształcie chmur, słońca lub planet.
W pokoju nie może zabraknąć także dywanu dopasowanego do wnętrza, który jest nie tylko ozdobą, ale również chroni przed utratą ciepła z pomieszczenia, a także jest świetnym miejscem do odpoczynku i zabawy ulubionymi zabawkami.

Redakcja ronet.pl