Mały salon z kuchnią. Praktyczne porady aranżacyjne

Niewielka powierzchnia wielu mieszkań wymusza stosowanie wielofunkcyjnych mebli i rozwiązań, które pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Dzięki przemyślanej aranżacji nawet mały salon z kuchnią jest praktyczny, a przebywanie w nim daje sporo przyjemności całej rodzinie. Jak zaaranżować małą przestrzeń i zadbać o funkcjonalność salonu i aneksu kuchennego? Co zrobić, by korzystanie z takiej powierzchni było wygodne? Oto sprawdzone porady dla właścicieli małych mieszkań.

Podłoga z jednolitego materiału

Wydzielanie aneksu kuchennego za pomocą płytek podłogowych na niewielkiej powierzchni nie zdaje egzaminu. Płytki połączone z panelami lub parkietem wyglądają estetycznie i są praktyczne wyłącznie w dużych pomieszczeniach. W małych pokojach dziennych z aneksem kuchennym warto położyć panele winylowe, które mają wysoką odporność na wodę i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki nim podłoga służy przez długi czas i nie wymaga częstych napraw. Jednocześnie jednolity materiał sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.

Bez względu na to, czy na podłodze ułoży się panele laminowane, czy też winylowe, w małym salonie z kuchnią podłoga powinna mieć jasny kolor. Ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń, natomiast jasne barwy odbijają światło i sprawiają, że metraż wydaje się większy. Panele w kolorze białym lub imitujące sosnę, świerka i dąb sprawdzają się pod tym względem najlepiej. Na uwagę zasługują zwłaszcza wzory, które mają nierówną fakturę i wyglądają jak prawdziwe deski podłogowe.

Meble kuchenne i salonowe w tym samym kolorze i stylu

W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się meble, które pasują do siebie pod względem stylistyki i koloru. W salonie połączonym z kuchnią dobrze wyglądają meble w kolorze białym z błyszczącymi frontami, które odbijają światło słoneczne i sztuczne. Dzięki takim meblom w pomieszczeniu jest jasno przez cały dzień, a metraż wydaje się większy, gdyż wszystkie zakamarki i części pokoju oraz aneksu kuchennego są dobrze doświetlone.

Ważny jest również styl mebli. Meble z części wypoczynkowej powinny przypominać meble z części kuchennej. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w części wypoczynkowej pomieszczenia wiszących szafek kuchennych zamiast półek i szafek salonowych. Dzięki takiemu trikowi salon i kuchnia idealnie ze sobą współgrają.

Mały salon z kuchnią

Liczne punkty oświetleniowe

Mała powierzchnia mieszkania wydaje się większa, gdy jest dobrze doświetlona. Stosowanie wielu punktów oświetleniowych jest kluczowe, by optycznie powiększyć przestrzeń. W części kuchennej warto pomyśleć o taśmie LED pod szafkami kuchennymi wiszącymi, która doświetli blat. Takie lampki ułatwią przyrządzanie posiłków i jednocześnie zapobiegną zacienieniu kuchni. W kolei w części wypoczynkowej powinny znaleźć się kinkiety lub stojąca lampa przy narożniku. Dzięki nim salon wyda się większy nawet po zmroku, gdy domownicy zgaszą główną lampę sufitową i zechcą odpocząć przy delikatniejszym świetle.

Zastosowanie luster na ścianach

Lustra nie tylko umożliwiają wykonanie makijażu i uczesanie włosów, ale i stworzenie wrażenia głębi w niewielkich pomieszczeniach. W małym salonie z kuchnią warto zawiesić nie tylko duże lustro, ale i mniejsze lustra, które zastępują obrazy. Kilka niewielkich luster zawieszonych obok siebie nad kanapą lub w pobliżu biblioteczki z książkami sprawia, że światło w pokoju rozchodzi się we wszystkich kierunkach. Dzięki temu salon z aneksem kuchennym wydaje się większy i mniej zagracony, nawet gdy stoi w nim dużo mebli i sprzętów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ronet.pl