Rabata przed domem – garść przydatnych informacji

Rabata przed domem to bardzo estetyczny element aranżacji przestrzeni. Stawowi ona swoistą wizytówkę domu właścicieli oraz symbol ich dobrego gustu. Nie ma bowiem bardziej urokliwego widoku niż zadbana i przygotowana z wyselekcjonowanych roślin kompozycja witająca gości.

Rabata przed domem – jak ją zaprojektować?

Każda rabata przed domem powinna być dobrana w zależności od stylu panującego w danym ogrodzie, a także poniekąd we wnętrzu domu. Ponadto, przed wykonaniem rabaty przed domem należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, rodzaj kwitnienia poszczególnych roślin, a także bardzo indywidualne preferencje właścicieli oraz ich umiejętności. Warto również sporządzić rodzaj szkicu, który pozwoli oszacować wielkość oraz potencjalny wygląd danej rabaty.

Polecamy: https://ronet.pl/wejscie-do-domu-inspiracje-na-oryginalna-aranzacje/

rabata przed domem

Ukształtowanie terenu oraz rodzaj gleby

Szerokie pojęcie warunków w ogrodzie obejmujące między innymi ukształtowanie terenu oraz rodzaj gleby to główny czynnik decydujący o możliwej do stworzenia rabacie. Należy również brać pod uwagę nie tylko żyzność gleby, ale również nasłonecznienie oraz tak zwaną wystawę. W zależności od kierunku świata wybiera się gatunki, które doskonale radzą sobie po stronie północnej, w tym na przykład paprocie. W miejscach intensywnie nasłonecznionych można z kolei sadzić szałwie czy gipsówki.

Rabata przed domem a styl panujący w ogrodzie

Rabata przed domem powinna się komponować ze stylem panującym w danym ogrodzie. Ponadto, może ona stanowić rodzaj przedłużenia wnętrz i być utrzymana w stylistyce domu. Eleganckie wnętrza komponują się zatem doskonale z uporządkowanymi rabatami kwiatowymi i wykonanymi z kamieni oraz stylem angielskim czy francuskim. Do bardziej sielskich i rustykalnych wnętrz pasują z kolei rabaty bylinowe oraz warzywne.

https://ronet.pl/jak-zaaranzowac-krzewy-przy-ogrodzeniu/

umiejętności właścicieli

Pielęgnacja roślin choć z pozoru wydaje się dość prosta jest jednak zadaniem wymagającym wiedzy oraz doświadczenia. Ponadto, nie należy zapominać o tym, że potrzebuje ona również nakładu pracy i czasu. Dla mniej doświadczonych ogrodników polecane są mało wymagające rośliny, w tym na przykład bratki. Dla osób bardziej zabieganych dobrym rozwiązaniem będą rabaty wykonane z roślin, które na co dzień nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym na przykład obsadzone bluszczem.

rabata przed domem

Jaką rabatę przed domem warto wybrać?

W zależności od roślin, które mają zasilić daną rabatę przed domem, można wyróżnić jej różne rodzaje. Może to być zatem rabata całoroczna lub okresowa, a kryterium podziału stanowić będzie sezonowość posadzonych roślin. W przypadku rabat sezonowych będą to przede wszystkim ozdobne rośliny kwiatowe. Ponadto, rabaty przed domem mogą powstawać z innych roślin, w tym na przykład bylin. Rabaty mogą być jednokolorowe oraz wielobarwne, a także jednogatunkowe oraz składające się z wielu gatunków roślin. Warto również zwrócić uwagę na to, by kształt rabaty współgrał z zagospodarowaniem pozostałego terenu. Optymalny kształt rabacie można nadać za pomocą obrzeży palisadowych, niewielkich murków lub kostki brukowej czy granitowej.

Ciekawym i cieszącym się coraz większym zainteresowaniem jest przygotowanie rabaty z kamieni. Tego typu kompozycje wyłożone są zwykle otoczakami lub łupkami i doskonale pasują do nowoczesnych ogrodów utrzymanych w nieco awangardowym stylu. Takie rabaty przed domem mogą być wysadzane ozdobnymi trawami, które pięknie poruszają się na wietrze lub też cisami czy bukszpanami, które można z powodzeniem kształtować nadając im nieco japońskiego stylu. Wówczas unikalne niwaki są niczym rzeźby i stanowią ciekawą ozdobę ogrodu.

Redakcja ronet.pl