Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Składamy komputer — o tych rzeczach warto pomyśleć

Zakupy Data publikacji - 7 maja 2023 Autor - Redakcja ronet.pl
Składamy komputer


Samodzielne składanie komputera może być ciekawym hobby dla osób, które lubią elektronikę i majsterkowanie. Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane, ale warto znać się na sprzęcie komputerowym i instalacji różnych podzespołów.

Najpierw określ swoje potrzeby

Zanim przystąpisz do kompletowania podzespołów swojego składanego komputera, zastanów się, do czego najbardziej chcesz wykorzystywać tak złożony sprzęt. Najczęściej komputery składane służą do gier lub obróbki wideo czy tworzenia grafiki. Można jednak również złożyć prosty komputer służący do prostych prac biurowych.

Określenie potrzeb na samym początku pozwoli ci odpowiednio zaplanować listę podzespołów i dopasować poszczególne elementy komputera do swoich potrzeb. W tym artykule skupimy się na takich urządzeniach jak procesor i płyta główna, pamięć RAM, karta graficzna i dysk twardy.

Procesor i płyta główna do składanego komputera

Wybór odpowiedniego i wystarczająco wydajnego procesora (CPU) ma kluczowe znaczenie podczas składania komputera. Zastosowanie konkretnego modelu czy rodzaju ma też wpływ na kompatybilność z innymi podzespołami. Jest wielu dobrych producentów procesorów jak Intel ze swoimi flagowymi produktami, czyli procesorami Core, Pentium oraz Celeron. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na procesory AMD z serii Ryzen oraz Athlon.

Przy wyborze procesora zwróć uwagę na taktowanie, ilość rdzeni oraz generację. Do dobrego procesora potrzebujesz równie dobrej płyty głównej, która pozwoli na podłączenie innych podzespołów. Zwróć uwagę na wielkość płyty głównej, dostępne sloty pamięci RAM, rodzaj gniazda oraz złącza. W tym miejscu warto też zwrócić uwagę na złącza USB, obecnie najpopularniejszy standard to USB C. Wbrew pozorom, wtyczka usb ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać.

Pamięć RAM i karta graficzna

Kolejne istotne podzespoły to pamięć RAM i karta graficzna. Komputer wykorzystuje RAM do tymczasowego przechowywania danych, które w danym momencie przetwarza. Zaawansowane technologicznie gry czy programy do obróbki grafiki i wideo wymagają sprzętu o dużej ilości pamięci RAM (co najmniej 16 GB), ale do zwykłej pracy biurowej i przeglądania Internetu wystarczy 8 GB RAM. Zwróć uwagę na kompatybilność z płytą główną.

Jeśli składasz komputer do gier, chcesz pracować z grafiką 3D albo zajmować się obróbką filmów to potrzebna będzie wydajna karta graficzna z dobrą pamięcią oraz odpowiednim typem złącza.

Najbardziej znanym producentem wysokiej jakości kart graficznych jest firma NVIDIA. Warto wziąć także pod uwagę karty konkurencji, czyli AMD Radeon (producent procesorów). Jeśli zdecydujesz się na mocną kartę graficzną, dodatkowo musisz zadbać o odpowiednio wydajny system chłodzenia. Więcej o budowie komputera dowiesz się z artykułu na stronie: https://www.komputronik.pl/informacje/czego-sklada-sie-komputer/.

ssd

Jaki dysk twardy do składanego komputera wybrać?

Jeśli pamięć RAM służy do tymczasowego przechowywania danych, to można powiedzieć w dużym uproszczeniu, że dysk twardy w komputerze umożliwia ich zapis i ponowne odtworzenie. Do niedawno w komputerach instalowało się przeważnie dyski twarde HDD wykorzystujące talerze magnetyczne. Obecnie jednak standardem są rozwiązania nowszej generacji, czyli dyski SSD.

Są to mniejsze i szybsze urządzenia wykorzystujące pamięć flash i pozbawione tym samym tradycyjnych talerzy. Ta technologia nie zawiera ruchomych części, co przekłada się na lepszą wydajność, szybszą i cichszą pracę oraz większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Przy wyborze dysku SSD trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj złącza. Na https://www.komputronik.pl/informacje/zlacze-m2-w-dyskach-ssd/ znajdziesz dokładne omówienie najpopularniejszych rozwiązań.

Takie są najważniejsze podzespoły, na które trzeba zwrócić uwagę podczas samodzielnego składania komputera. Oczywiście ten artykuł nie wyczerpuje tego złożonego tematu, ale zawsze warto poznać podstawowe parametry w komputerze i zrozumieć zasady działania takich sprzętów. Dzięki temu możesz ograniczyć ryzyko usterki czy awarii.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ronet.pl

Na blogu piszę o tym, co w życiu najważniejsze: od codziennych wyzwań biznesowych, przez tajniki efektywnego zarządzania domem, po najnowsze trendy w modzie i ciekawostki ze świata kultury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?