Każde dziecko maży o własny pokoju i intymnej przestrzeni, w której będzie mógł pobyć sam z sobą. Często bywa tak, że dzieci dzielą pokój ze swoim rodzeństwem, wówczas trzeba przedzielić pokój tak, by każde z dzieci miało swój kącik. Istnieje kilka możliwości podziału pokoju dziecięcego tak, by każdy był zadowolony, a mały pokój stał się większy wizualnie.
Jak urządzić mały pokój dziecięcy?
Pokój dziecięcy jak sama nazwa wskakuje, jest dla dzieci, więc powinien być kolorowy i urządzony w sposób kreatywny i fantazyjny. Często bywa tak, że mały pokój musi pomieścić dwoje dzieci, co nie oznacza, że należy urządzić go w sposób stonowany i nijaki. Bywa tak, że im więcej kolorów i wzorów w pokoju dziecięcym tym lepsza zabawa dla pociech.
Dobrym rozwiązaniem na zapewnienie dzieciom intymności jest jasne wydzielenie stref. Dzieci mogą bawić się wspólnie, a kiedy chcą odpocząć, mają własny kąt, gdzie nikt im nie przeszkadza. Jeżeli każde z dzieci ma swoją wydzieloną strefę we wspólnym pokoju, wówczas staje się ono odpowiedzialne i dba o swoje rzeczy, a także pilnuje porządku.
Własna wydzielona strefa uczy dziecko samorozwoju i pozwala mu na rozwijanie swoich pasji. Każde dziecko może mieć wyposażoną swoją część pokoju w rzeczy, które lubi, np. chłopiec lubi auta, może mieć łózko w kształcie auta, a także ozdobioną ścianę. Jeśli dziewczynka lubi księżniczki jej część pokoju, może być przyozdobiona gadżetami księżniczek.
Wąski pokój dla dwójki dzieci – inspiracje
Pokój dziecięcy można, podzielić używając do tego mebli, a także kolorem ścian. Pokój dziecięcy nie musi mieć jednolitego koloru, a dwukolorowe ściany pomogą wydzielić osobne strefy dla dzieci, a także korzystnie wpłyną na wizualną stronę pokoju. Podział pomieszczenia za pomocą kolorów sprawdzi się w wąskim pokoju dla dwójki dzieci. Należy pamiętać, aby jedna część pokoju miała jasny kolor ścian, a druga ciemniejszy. Zabieg taki skróci wizualnie pokój i nie będzie on wyglądał na długi i wąski. Ciekawym rozwiązaniem jest podział pokoju przy użyciu parawanu lub regału stworzonego z ażuru,
Ważne by pokój był funkcjonalny, dlatego można go urządzić z pomocą mebli modułowych, które idealnie wpasują się w przestrzeń i bardzo ładnie wyglądają. Można kupić dzieciom łóżko piętrowe, które pozwoli zaoszczędzić miejsce i przeznaczyć je na urządzenie dziennej części pokoju dziecięcego. Ciekawym pomysłem jest także zakup dwóch łóżek z pojemnymi szufladami, w których przechowywać można zabawki i inne dziecięce gadżety.
W małym pokoju sprawdzą się także wiszące organizery, które mogą być używane do przechowywania zabawek i można powiesić ja na ścianie, drzwiach wejściowych oraz na zewnętrznej stronie drzwi od szafy czy na jej bocznej ścianie. W małym pokoju można także zamontować składane blaty, które zastąpią tradycyjne biurka i nie będą zabierać miejsca wtedy, gdy nie będą używane.
Wady i zalety pokoju dla dwójki dzieci
Urządzenie jednego pokoju dla dwójki dzieci może być dość sporym wyzwaniem, ale nie musi nim być. Na pewno rozwiązanie to daje wiele korzyści. Pierwszą z nich jest nauka kompromisu, ponieważ wspólna przestrzeń wymaga od dzieci dogadanie się pomiędzy sobą. Umiejętność ta jest bardzo przydatna w dorosłym życiu, więc raz nabyta zostaje z dziećmi na zawsze.
Kolejną zaletą jest współpraca, ponieważ dzieci uczą się wspólnych zabawach oraz tego, żeby dzielić się zabawkami. Wspólna przestrzeń zacieśnia więzy pomiędzy dziećmi i umila im czas, ponieważ dziecko nie nudzi się, tylko bawi się z rodzeństwem.
Mały pokój dla rodzeństwa tak jak wszystko ma również swoje wady. Poróżnić dzieci może wiek oraz płeć, ponieważ starsze dziecko nie zawsze chce się bawić, a chłopcy nie będą bawić się lalkami tak samo jak dziewczynki autami. Wiek dzieci może wpływać na rozwój konfliktów, a zwłaszcza wtedy gdy dzieci wkraczają w etap dorastania. Rodzeństwo w podobnym wieku i tej samej płci na pewno będzie dogadywać się lepiej, ponieważ podobnie patrzy na świat i rozwija się w zbliżony do siebie sposób.