Wybór karmy dla psów – mokra czy sucha?

Każdy właściciel psa chce mieć pewność, że robi dla swojego pupila jak najlepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie mu dobrej diety. Jednym z najważniejszych pytań, które wszyscy właściciele psów będą musieli sobie zadać brzmi: czy wybrać suchą karmę dla psów, czy lepiej iść w stronę mokrej karmy dla psów. Spójrzmy na ten temat nieco bliżej.

Co powinieneś wiedzieć na temat suchej i mokrej karmy dla psów?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​pod względem wartości odżywczych zarówno sucha, jak i mokra karma dla psów jest potencjalnie taka sama. Sucha karma dla psów z natury nie zapewnia bardziej zbilansowanej diety niż mokra i odwrotnie, i to w dużej mierze zależy od indywidualnej receptury karmy dla psów, która dyktuje użyte składniki, a tym samym wartość odżywczą karmy.

Więc jeśli różnica nie dotyczy żywienia, to o czym trzeba wiedzieć w kontekście tych różnych karm dla psów? Jak zapewne mogłeś się domyślić, mokra karma dla psów ma o wiele więcej wilgoci niż sucha karma dla psów, co czyni ją idealnym wyborem dla psów żyjących w bardziej suchych obszarach świata. Jest to również dobry wybór dla psów, które intensywnie ćwiczą, ponieważ są bardziej podatne na odwodnienie, a wilgoć w mokrych karmach dla psów może pomóc w walce z tym problemem. Mokrą karmę dla psów najlepiej podawać psom chorym lub w podeszłym wieku, chociaż istnieje wiele suchych karm, które zostały opracowane specjalnie dla psów starszych.

Sucha vs. morka – jakie są największe różnice między tymi karmami dla psów?

Problemy z mokrymi karmami dla psów to nie tyle problemy, co niedogodności. Mokra karma dla psów z natury jest bardziej brudna niż jej suchy odpowiednik, a psy o dłuższej sierści mogą nieumyślnie się nią brudzić. Nie przechowuje się również jej tak dobrze jak suchej karmy dla psów, a po otwarciu puszki należy ją natychmiast zjeść lub przykryć i przechowywać w lodówce nie dłużej niż tydzień. Wreszcie, koszt może być bardzo ważnym czynnikiem dla właścicieli psów, a jeśli chodzi o cenę, sucha karma dla psów jest dużo przyjemniejsza dla kieszeni.
Dlaczego sucha karma dla psów jest niezaprzeczalnie wygodniejsza niż mokra karma dla psów?

  • łatwiej ją przechowywać,
  • można ją bezpiecznie zostawić na cały dzień,
  • będzie świeża znacznie dłużej niż mokra karma dla psów.

Dla właścicieli z wieloma zwierzętami, rozglądanie się za suchymi karmami dla psów jest również znacznie lepsze, ponieważ można je kupić w znacznie większych ilościach i nie psują się. Niektóre suche karmy dla psów mają nawet dodatkowe korzyści, na przykład niektóre krokiety mają na celu poprawę higieny jamy ustnej psa, a inne zachęcają do obfitego przeżuwania.

Redakcja ronet.pl