Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Z czego składa się osprzęt gazowy?

Praca Data publikacji - 25 stycznia 2022 Autor - Redakcja ronet.pl
Z czego składa się osprzęt gazowy

Technika spawania gazowego to metoda łączenia metali ciesząca się popularnością od wielu lat. Stanowisko do spawania gazowego musi być wyposażone w sprzęty i akcesoria umożliwiające pracę przy pomocy urządzenia spawalniczego. Wszystkie narzędzia i akcesoria są ze sobą wzajemnie powiązane, a bez nich spawanie gazowe byłoby niemożliwe. Jakie elementy wchodzą w skład osprzętu do spawania gazowego?

Palniki

Jednym z najważniejszych elementów osprzętu gazowego jest palnik. Jego zadaniem jest mieszanie gazu palnego z tlenem, co pozwala na uzyskanie mieszanki o określonym składzie, zapewniającej utrzymanie trwałego płomienia. Po wymieszaniu gazów możliwe jest skierowanie płomienia w określone miejsce za pomocą specjalnej końcówki. Wydajność palnika, czyli ilość gazu przepływającego przez palnik w ciągu godziny, dobiera się do rozmiarów spawanych elementów i rodzaju spawanego materiału. Zależnie od liczby płomieni palniki dzieli się na jednopłomieniowe i wielopłomieniowe.

Reduktory

Kolejnym niezbędnym elementem osprzętu do spawania gazowego jest reduktor. Służy on do obniżenia ciśnienia panującego w butli do ciśnienia roboczego oraz samoczynnego utrzymania tego ciśnienia na odpowiednim poziomie. W sprzedaży dostępne są reduktory do argonu, dwutlenku węgla, acetylenu oraz innych gazów. Reduktory dzieli się na sieciowe, butlowe oraz centralne. Ponadto ze względu na różnice w budowie wyróżnia się reduktory jednostopniowe i dwustopniowe. Te drugie łączą w sobie dwa reduktory jednostopniowe, dzięki czemu znacznie dokładniej regulują i utrzymują ciśnienie.

Butle gazowe

Spawanie gazowe nie może się obyć bez butli gazowych, które przeznaczone są do magazynowania i transportowania gazów pod ciśnieniem lub w formie skroplonej. Produkowane są zazwyczaj ze stali o podwyższonej wytrzymałości jako zbiorniki ciągnione bez szwu. Wyposażone są w zwężoną szyjkę ze stożkowym gwintem, w który wkręcony jest zawór. Na zewnątrz szyjki znajduję się pierścień wciśnięty na gorąco. Szeroki wybór butli gazowych oferuje na przykład sklep spawalniczy Spawaj.eu. Sprzedawane są one często w zestawie z odpowiednim reduktorem.

Pozostałe elementy wyposażenia stanowiska do spawania gazowego

Stanowisko do spawania gazowego wymaga również innych elementów. Są to między innymi węże spawalnicze, które pozwalają na połączenie palnika spawalniczego z butlą. Produkowane są najczęściej ze wzmocnionej gumy. Ponadto stosowane są bezpieczniki gazowe, które mają za zadanie chronić zestaw gazowy przed cofaniem się płomienia. Wykonywane są z ceramiki i umieszczane są na wylocie reduktora. Do osprzętu gazowego zalicza się również dysze, przewody, uchwyty, elektrody czy szybkozłącza.

Redakcja ronet.pl

Na blogu piszę o tym, co w życiu najważniejsze: od codziennych wyzwań biznesowych, przez tajniki efektywnego zarządzania domem, po najnowsze trendy w modzie i ciekawostki ze świata kultury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?