Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Antresola w mieszkaniu – zastosowanie w praktyce.

Dom Data publikacji - 25 października 2021 Autor - Redakcja ronet.pl
antresola w mieszkaniu


Jeżeli Twoje mieszkanie ma wystarczająco wysokie sufity, możesz wykorzystać tę zaletę nie tylko do zainstalowania pięknego żyrandola, ale także do aranżacji antresoli. W ten sposób można rozładować przestrzeń, uczynić ją bardziej obszerną i dynamiczną. Można tam urządzić choćby dodatkowy pokoik, sypialnię albo schowek.

Antresola w mieszkaniu – zalety

Główne cechy antresoli to jej zwartość i względna lekkość, a także niewielka grubość stropu. Idą za tym niezaprzeczalne zalety takiego rozwiązania projektowego.

Przede wszystkim zastosowanie antresoli w mieszkaniu wpłynie na najbardziej racjonalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Poza tym zrealizowana instalacja pozwoli uzyskać efekt wizualnej korekty wydłużonego pomieszczenia ze względu na jego podział. Wnętrza z antresolami są trandy i prezentują się wyjątkowo nowocześnie zwłaszcza w modernistycznych przestrzeniach mieszkalnych.

Antresola – o czym należy pamiętać?

Jednak w przypadku aranżacji antresoli w mieszkaniu pamiętać należy o pewnych przeciwskazaniach oraz problemach, jakie mogą sią pojawić w toku realizacji.

Zgodnie ze wskazaniami nadzoru budowlanego nie zaleca się obciążania, nawet najtrwalszych spawanych konstrukcji metalowych, zbyt dużym ciężarem. W związku z tym nakłada się pewne ograniczenia na wybór mebli i wybierać najprostsze i najlżejsze.

Nie każdy może sobie też pozwolić na wyposażenie ogrodzenia na antresolach w przegrody dźwiękochłonne, ze względu na ich koszt. Dlatego często może się zdarzyć, że antresole są nieizolowane od innej części mieszkalnej jako odrębne pomieszczenie. Może to powodować pewne niedogodności w komforcie ich użytkowania.

Z kolei wraz z możliwością zwiększenia powierzchni użytkowej pomieszczenia, antresola, ze względu na swoje cechy konstrukcyjne, zabierze również część powierzchni parteru. Integralnym elementem nadbudowy są schody, które zajmują sporo miejsca. Dlatego należy zawczasu pomyśleć o najbardziej optymalnym miejscu umieszczenia instalacji z antresolą i sposobach mądrego, ergonomicznego wykorzystania wolnej przestrzeni pod klatką schodową.

Problemem może okazać się ogrzewanie takich pomieszczeń z antresolą. Powinniśmy w tym wypadku przewidzieć odpowiednie rozmieszczenie grzejników na dole, bo ciepło, zgodnie z zasadami fizyki, będzie uciekać do góry – na antresolę.

Jeśli już zważy się wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania i zapadnie jednoznaczna decyzja, trzeba jeszcze koniecznie zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy dokonać dokładnych oględzin stanu technicznego konstrukcji nośnych budynku i uzyskać wymagane opinie oraz pozwolenia autoryzujące budowę antresoli. Zgodnie z orzecznictwem prawa budowlanego, antresola powinna mieć jednoprzestrzenny układ, niezamknięty stałymi przegrodami, czyli po prostu ściankami. Ponadto wskazuje się na funkcje, jakie antresola ma spełniać w danym obiekcie budowlanym, podkreślając, że antresola może powstawać w pomieszczeniach wystarczająco wysokich.

Pomysły aranżacyjne

Antresola sprawdza się zwłaszcza w niedużych mieszkaniach. Pasuje do pomieszczeń o stylu nieco industrialnym. Wówczas dobrym pomysłem mogłyby być meble metalowe, które uwypukliłyby modernistyczną aranżację. W przypadku stylu minimalistycznego (skandynawskiego) na pewno świetnym rozwiązaniem będą meble i balustrady drewniane.

Instalacja antresoli to dobra okazja do umieszczenia tam przytulnej sypialni lub pokoiku dla dziecka. Dla bezpieczeństwa malucha można zastosować dodatkowe barierki z na przykład grubych sznurów, a podłoże wyłożyć miękkimi materacami. Z kolei pracoholicy mogą wykorzystać tą dodatkową przestrzeń do urządzenia cichego miejsca do pracy.

Podsumowanie

Antresola w mieszkaniu to wspaniałe rozwiązanie, które pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń i przy odrobinie wkładu pracy oraz wyobraźni, wpływa na estetykę oraz funkcjonalność naszego domu.

Redakcja ronet.pl

Na blogu piszę o tym, co w życiu najważniejsze: od codziennych wyzwań biznesowych, przez tajniki efektywnego zarządzania domem, po najnowsze trendy w modzie i ciekawostki ze świata kultury.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?