Badania penetracyjne – zastosowanie i zalety takiego rozwiązania

Przeprowadzanie kontroli tworzyw sztucznych oraz ceramiki nie musi wiązać się z ewentualnymi szkodami, które powstaną w trakcie wykonywania badań. Jeśli bowiem skorzystamy z badań penetracyjnych, to nie tylko uzyskamy zadowalające wyniki, ale również uchronimy materiał przed ewentualnymi zniszczeniami, gdyż badania penetracyjne zaliczane są do kategorii nieniszczących. Kiedy można z nich skorzystać, jak je przeprowadzić i jakie są ich zalety?

Zastosowanie badań penetracyjnych

Badania penetracyjne pozwalają wykryć nieciągłości występujące w materiale, do których zalicza się głębokie rysy, wgłębienia, nieszczelności, pęknięcia. Badania penetracyjne można również wykonać celem wykrycia nieciągłości złączy spawanych. Stosuje się je do materiałów ferromagnetycznych oraz w stopach lekkich i stalach austenitycznych. W rzeczywistości jedynym przypadkiem, w którym wykonanie badania penetracyjnego jest nieopłacalne, jest porowatość powierzchni. Choć samo jego wykonanie jest możliwe, to jednak niezwykle trudno jest wykryć za jego pomocą nieszczelności w porowatych powierzchniach.

Jak przeprowadzić badanie penetracyjne?

Proces przeprowadzenia badania penetracyjnego można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, które wiąże się na przykład z jej oczyszczeniem. Tylko na czystej powierzchni można bowiem przeprowadzić badania penetracyjne, które dadzą poprawne wyniki. Następnie na powierzchnię nanosi się penetrant – w tym momencie należy pamiętać, aby usunąć jego ewentualny nadmiar. Kolejno nanosi się wywoływacz, za pomocą którego możliwe są oględziny. Na tym etapie niezwykle istotna jest precyzyjna obserwacja powierzchni oraz zanotowanie uzyskanych wyników. Ostatnim krokiem jest zmycie penetrantu. Choć wykonanie badania penetracyjnego wydaje się być proste, to jednak warto zlecić je ekspertom, którzy doskonale wiedzą, jak przeprowadzić je, aby uzyskać miarodajne wyniki, nie niszcząc przy tym badanej powierzchni. Samo przeprowadzenie badania może trwać kilka minut, lecz wiele zależy od typu badanej powierzchni oraz jej wielkości.

Zalety badań penetracyjnych

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jakie zalety mają badania penetracyjne oraz dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością? Otóż charakteryzuje je przede wszystkim szybki i prosty proces, który może zostać przeprowadzony nawet w kilka minut. Bardzo istotny jest również niski koszt samego badania, dzięki czemu na jego przeprowadzenie mogą pozwolić sobie nawet firmy ze znacznie ograniczonym budżetem. Badania penetracyjne charakteryzują się wysoką skutecznością wykrywania wad oraz możliwością zautomatyzowania całego procesu, dzięki liniom FPI. Pamiętajmy, że można je wykonywać na niemal każdej powierzchni, oczywiście poza takimi, które charakteryzują się znaczną porowatością. Dzięki ogólnej dostępności, cieszą się one ogromną popularnością wśród firm produkcyjnych oraz zajmujących się badaniem jakości towarów. Należy jednak mieć na uwadze, że muszą być przeprowadzane przez doświadczonych w ten materii ekspertów.

Redakcja ronet.pl