Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia mieszkania od kradzieży?

Jeśli właśnie kupiłeś mieszkanie lub chcesz zmienić swoją polisę ubezpieczeniową, być może zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia od kradzieży. Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ rynek ubezpieczeń oferuje szereg różnych polis. Dlatego postanowiliśmy zebrać w poniższym tekście kilka informacji, które powinny pomóc w podjęciu dobrego wyboru. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży?

Mieszkanie to z całą pewnością najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. To nie tylko cztery ściany i dach nad głową. To przede wszystkim nasza prywatna przestrzeń. To tutaj śpimy, jemy, odpoczywamy. W mieszkaniu znajdują się również nasze rzeczy, zarówno te osobiste jak odzież, dokumenty. Wartościowe, do których zaliczamy sprzęt elektroniczny, biżuterię, pieniądze czy dzieła sztuki, jak i osobiste typu pamiątki, zdjęcia. Część nich ma dużą wartość materialną, inne głównie sentymentalną. Wszystkie jednak mogą paść łupem złodziei, którzy nie mają skrupułów, aby włamać się do naszego mieszkania i zabrać lub zniszczyć ważne dla nas przedmioty.

To chyba najlepszy argument za tym, aby ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży, i zyskać możliwość zwrotu części lub całości strat poniesionych z tego tytułu. Oczywiście, pieniądze nie zastąpią nam utraconych przedmiotów, ale mogą pomóc w zakupie nowych lub naprawie uszkodzonych. Ubezpieczenie to także spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa, że nie zostaniemy sami ze swoim problemem, gdy jednak dojdzie do włamania.

Włamania do mieszkań – kilka statystyk policyjnych

Z pewnością pewna część czytelników może zadawać sobie pytanie, jak często dochodzi w Polsce do włamań? Statystyki udostępnione przez Policję za rok 2021 informują o ponad 70 000 włamań rocznie. Może nie jest to szczególnie dużo, ale warto mieć na uwadze, że jedynie 50% spraw kończy się ujęciem sprawców. Pozostałe osoby muszą pogodzić z utratą części majątku, jeśli wcześniej nie wykupiły ubezpieczenia od kradzieży.

Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła – główna różnica

Wbrew pozorom nie każda kradzież jest traktowana przez ubezpieczycieli tak samo. Dla nas, klientów utrata dobytku jest jednoznaczna. Natomiast w prawie ubezpieczeniowym rozróżnia się dwa rodzaje kradzieży:
 – z włamaniem,
 – zwykłą.

Kradzież z włamaniem to taka, w której złodziej uszkodził lub sforsował drzwi, okna, zamki, kraty lub inne zabezpieczenia. Może to być także sytuacja, w której złodziej wykorzystał podrobione klucze. Co do zasady, kradzież z włamaniem jest traktowana jako poważniejsze przestępstwo i wiąże się z reguły z większym odszkodowaniem.

Kradzież zwykła natomiast to taka, w której sprawca nie musiał używać siły, aby dostać się do naszego mieszkania i zabrać nasze rzeczy. Może to być np. sytuacja, w której zapomnieliśmy zamknąć okno (szczególnie gdy mieszkamy na parterze, ewentualnie I piętrze). Kradzież zwykła jest traktowana jako mniej groźne przestępstwo i zazwyczaj możemy liczyć w ramach odszkodowania na nieco niższą kwotę zadośćuczynienia.

Jak ubezpieczyć mieszkanie od kradzieży? Jednym z istotnych punktów jest to, aby sprawdzić, czy oba rodzaje kradzieży są objęte naszą polisą ubezpieczeniową. Ma to wpływ zarówno na kwotę ubezpieczenia, jak również wysokość składki.

Mienie ruchome, które warto ubezpieczyć

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży nie dotyczy oczywiście samej nieruchomości, ale także tzw. mienia ruchomego, czyli wszystkich przedmiotów znajdujących się w naszym domu. Mogą to być np. sprzęt RTV i AGD, komputery, telefony, tablety, konsole, aparaty fotograficzne, kamery, instrumenty muzyczne, biżuteria, zegarki, monety, medale, obrazy, rzeźby, dywany, meble, ubrania, obuwie, torby, walizki itp. Jednym słowem wszystko, co ma większą wartość i da się wynieść.

Z całą pewnością to właśnie ruchomości są tym, co warto ubezpieczyć, ponieważ stanowią one znaczną część naszego majątku i będą celem włamywaczy. Aby to zrobić, warto sporządzić ich spis. Możemy to zrobić samodzielnie i umieścić np. na wirtualnym dysku, aby mieć do niego dostęp w przypadku kradzieży komputera. Jako dowód posiadania wartościowszych przedmiotów warto mieć też ich zdjęcia oraz faktury, paragony za zakup. Ułatwi to ubezpieczycielowi podjęcie decyzji o wypłacie odszkodowania. Ile wynosi średnia składka polisy od kradzieży? Sprawdź w tym kalkulatorze a poznasz z jakim wydatkiem należy się liczyć.

Jak wygląda procedura uzyskania odszkodowania z tytułu polisy od kradzieży?

Załóżmy przez chwilę, że doszło do najgorszego, czyli odkryliśmy, że ktoś włamał się i ukradł dużą część naszych rzeczy. I choć z pewnością jest to bardzo trudny moment, spróbujmy nie tracić głowy. Przejdźmy po kolei przez proces zgłaszania kradzieży.

1. Pierwsze co należy zrobić to zgłosić ten fakt na Policję. Najlepiej usiąść gdzieś i poczekać na przyjazd patronu, który sporządzi notatkę i zabezpieczy ewentualne ślady pozostawione przez złodzieja.
 2. Kolejny krok to dokładne przejrzenie mieszkania i sprawdzenie co zginęło. Jeśli tylko mamy możliwość wart sięgnąć po nasz spis wartościowych przedmiotów.
 3. Do wypłaty ubezpieczenia niezbędny będzie protoków z Policji potwierdzający zdarzenie. Nie zapomnijmy o tym.
 4. Ostatnia sprawa to udanie się do właściwego ubezpieczyciela tak szybko, jak to możliwe, aby zgłosić fakt kradzieży i złożenie wniosku o wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel przeprowadzi nas krok po kroku, co należy zrobić. Od tej chwili nie pozostaje nam nic innego jak czekać na jego decyzję.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży?

Wysokość składki rocznej dla polisy obejmującej kradzież jest mocno zróżnicowana. Można przyjąć, że waha się od ok. 250 zł do 500 zł, przy czym należy pamiętać, że im wyższa składka, tym najprawdopodobniej wyższa również będzie kwota odszkodowania.

Gdzie szukać atrakcyjnych ofert ubezpieczenia?

Tu odpowiedź jest dość prosta. W dobie ogromnej konkurencji wśród ubezpieczycieli najlepszym sposobem jest porównywanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Warto do tego celu wykorzystać popularne porównywarki ubezpieczeń. Dzięki ich pomocy w ciągu kilku minut znajdziemy korzystną ofertę, a następnie będziemy mogli opłacić ją online.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu, ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest czymś, co z całą pewnością warto wykupić. Szczególne, że koszt polisy w ujęciu miesięcznym wynosi ok. 30-40 zł, co nie jest wygórowaną ceną za spokój i bezpieczeństwo.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ronet.pl