Przyczyną zalania mieszkania może być m.in. wadliwa instalacja czy np. sprzęt. Przyjmuje się, że za wszystkie rury pionowe odpowiada zarządca nieruchomości lub deweloper (gdy przyczyną awarii są nieprawidłowości na etapie budowy), z kolei za rury poziome, zlokalizowane w mieszkaniu – właściciele nieruchomości. Czasem problemy powstają w związku ze zdarzeniami losowymi. Zastanawiasz się, co robić w razie zalanego mieszkania w bloku? Zobacz, jakie kroki powinieneś podjąć.
Zalane mieszkanie w bloku – co robić krok po kroku?
Wróciłeś do domu z pracy, zakupów lub urlopu i zobaczyłeś na suficie mokrą plamę, z której cały czas kapie woda na nowiutki parkiet? Na pewno podniosło Ci się ciśnienie! Jednak, by zapobiec gorszym szkodom, postaraj się zachować spokój i skorzystaj z naszych porad.
Krok 1 – zabezpiecz mieszkanie
W pierwszej kolejności powinieneś postarać się zabezpieczyć swój dobytek przed dalszym działaniem wody. Jeśli woda kapie z sufitu na podłogę, postaw dużą miskę lub wiadro. Jeśli wyciek jest zlokalizowany tak, że woda zalewa meble, oprócz pojemnika konieczne może być także zastosowanie np. chłonnej szmaty. Pamiętaj, żeby na własną rękę nie naprawiać uszkodzonych sprzętów i nie przesuwać mebli! Może to być przyczyna problemów w uzyskaniu odszkodowania lub uzyskanie kwoty, która będzie nieadekwatna do powstałych szkód.
Krok 2 – skontaktuj się z sąsiadem
Teraz wybierz się do właściciela mieszkania, z którego leje się woda i porozmawiaj z nim. Sąsiad może nie być świadomy, że Twój dobytek jest zalewany z jego winy. Być może, by uniknąć lania się wody, trzeba będzie zakręcić zawory, dlatego wezwij zarządcę budynku. Nieuniknione może być także sprawdzenie domowego sprzętu AGD (np. pralki) czy odpływu wanny, brodzika lub WC w celu zlokalizowania źródła awarii.
Ważne!
Jeśli zalane zostało mieszkanie, które wynajmujesz, skontaktuj się z właścicielem mieszkania. To on będzie kierował się do ubezpieczyciela z wnioskiem o wypłacenie odszkodowania.
Krok 3 – zbierz dowody i sporządź protokół szkody
Warto przygotować materiał zdjęciowy i filmowy, który ułatwi uzyskanie odszkodowania za zalane mieszkanie. Najlepiej zrobić to w obecności sąsiada, którego nie działające sprzęty były przyczyną całego zdarzenia. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby właściciel mieszkania nie przyznawał się do winy.
Takie materiały dowodowe to nie wszystko. Ważne jest też spisanie protokołu zalania, w którym powinien znaleźć się dokładny opis tego co się stało, prawdopodobna przyczyna zalania, dokładna data i godzina zdarzenia, adresy i nazwiska właścicieli mieszkań (zarówno tego pokrzywdzonego, jak i sprawcy) oraz podpisy (także administratora budynku).
Ważne!
Jeśli masz podejrzenia, że sąsiad może w przyszłości wyprzeć się winy, najlepiej spisać protokół szkody w obecności świadków i poprosić ich o podpisy na dokumencie.
Krok 4 – zgłoś sprawę do ubezpieczyciela
Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ jeśli zgłosisz szkodę po upływie wyznaczonego przez towarzystwo terminu, uzyskanie odszkodowania może być problematyczne. Najczęściej ubezpieczyciele przewidują 3-7 dni na złożenie wszystkich wymaganych dokumentów. Dowiedz się, jaką formę zgłoszenia preferuje ubezpieczyciel. Czasem można zrobić to online, dzwoniąc na infolinię, przesyłając dokumenty e-mailem lub drogą pocztową.
Gdzie zgłosić zalanie mieszkania przez sąsiada, by uzyskać odszkodowanie?
Jeśli Twoje mieszkanie zalane zostało z winy sąsiada, możesz uzyskać odszkodowanie w ramach jego polisy. W tym celu powinieneś zgłosić się do ubezpieczyciela, w którym sąsiad ma wykupione ubezpieczenie. Jednak nie w każdej sytuacji będzie to możliwe. Odszkodowanie w ramach ubezpieczenia mieszkania sąsiada będzie wypłacone tylko wtedy, gdy ma on wykupione rozszerzenie OC w życiu prywatnym. To w ramach tego dodatku przysługuje odszkodowanie za niedopatrzenia, w wyniku których uszkodzony sprzęt czy instalacje zalały lokal, znajdujący się piętro niżej.
Problem pojawia się wtedy, gdy sąsiad nie wykupił takiego dodatku. Nie oznacza to, że nie odpowiada za szkodę, jednak to, że wypłatę odszkodowania w związku ze zdarzeniem nie przejmie ubezpieczyciel. Winny sąsiad będzie musiał sam pokryć szkody. Jeśli jednak nie przyznaje się do winy i odmawia pomocy finansowej, konieczne będzie dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Znacznie wydłuża to cały proces.
W takim wypadku znacznie prostsze będzie uzyskanie odszkodowania z własnej polisy mieszkaniowej. Towarzystwo wypłaci Ci pieniądze, a następnie wystąpi z regresem ubezpieczeniowym do winowajcy.
Ważne!
Gdyby za zalanie Twojego mieszkania odpowiadał zarządca nieruchomości, przysługiwałoby Ci odszkodowanie z jego polisy OC. Jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze, zalanie może wynikać z uszkodzonego dachu, a za jego konserwację odpowiada zarządca. Teoretycznie można spróbować również uzyskać odszkodowanie od producenta sprzętu, który uległ awarii np. pralki, jednak w praktyce taka droga uzyskania pieniędzy jest bardzo trudna. Przyczyną zalania może być także zdarzenie losowe.
Kiedy otrzymasz odszkodowanie za zalane mieszkanie?
Towarzystwa zazwyczaj mają 30 dni na ustosunkowanie się do zgłoszenia. Najczęściej jednak odszkodowanie, jeśli przysługuje, wypłacane jest o wiele wcześniej, już po kilku dniach.
Ważne!
Po zgłoszeniu szkody towarzystwo może wysłać do Ciebie rzeczoznawcę, którego zadaniem jest ustalenie wysokości strat. By usprawnić cały proces, przydadzą się rachunki czy paragony za uszkodzony sprzęt, meble, a także dokumentacja fotograficzna.
Nie masz ubezpieczenia mieszkania?
Planujesz zakup ubezpieczenia nieruchomości? Przyda się w wielu sytuacjach m.in. gdy Twoje mieszkanie zostanie zalane lub gdy to z Twojej winy woda dostanie się do lokalu, położonego piętro niżej. Poznaj ceny takiej polisy, korzystając z kalkulatora ubezpieczenia mieszkania. Przed ostateczną decyzją dowiedz się, jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu mieszkania.
Artykuł sponsorowany