Jak wypocząć w domu – 3 sposoby

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu i jest to uregulowane w Kodeksie Pracy. Urlop jest udzielany na dni, które w normalnej sytuacji byłyby dniami pracującymi w firmie.

Plan urlopu 

Od planu urlopu zazwyczaj się wszystko zaczyna. Pracownik deklaruje w takim planie, kiedy planuje wykorzystać urlop od pracy. Plan urlopów przygotowuje się po to, żeby dobrze zorganizować pracę w firmie. W innym wypadku mogłaby się zdarzyć sytuacja, że wszyscy pracownicy wykorzystaliby urlop w tych samych dniach, a w efekcie nie miałby kto pracować. Należy jednak mieć na uwadze, że plan urlopów nie jest jeszcze zezwoleniem na skorzystanie z urlopu, które działa automatycznie. Zgoda pracodawcy jest niezbędna, żeby potwierdzić urlop. W tym celu składa się wniosek urlopowy do pracodawcy i od złożenia takiego wniosku rozpoczyna się cały proces.

Jak wygląda wniosek urlopowy? To zależy od firmy

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przepisy nie określają dokładnie, jak powinien wyglądać wniosek urlopowy. Z reguły każde przedsiębiorstwo posiada swój własny wzór wniosku urlopowego. Wniosek urlopowy najprościej mówiąc jest to informacja dla pracodawcy, że dany pracownik zamierza skorzystać ze swojego prawa do wolnych dni. Żeby jednak mógł to zrobić to najpierw pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Należy pamiętać, że rozpoczęcie urlopu bez zgody pracodawcy jest poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. W niektórych przypadkach może się to nawet skończyć zwolnieniem dyscyplinarnym lub wypowiedzeniem umowy o pracę. Wnioski urlopowe to dokumenty, które pracownicy składają pracodawcy. 

Czym jest wniosek urlopowy i co powinno się w nim znaleźć?

W takim dokumencie powinna być jasno wyrażona chęć skorzystania z urlopu. We wniosku urlopowym powinno się znaleźć imię, nazwisko, dane firmy, nazwa stanowiska zatrudnionego pracownika oraz dokładna data i miejsce złożenia wniosku. W treści wniosku pracownik powinien podać dokładny termin planowanego urlopu oraz jego rodzaj. We wniosku urlopowym powinny być ujęte jedynie dni robocze. Jeśli w trakcie urlopu wypada jakieś święto lub dzień wolny od pracy, to nie wlicza się go do urlopu. 

3 sposoby, jak wypocząć w domu

Wiele osób wybiera wypoczynek poza domem, jednak są także atrakcyjne sposoby na spędzanie tego czasu w domowym zaciszu. Czasy pandemii koronawirusa – zamknięte granice i atrakcje turystyczne – dobitnie pokazały, że nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, by miło spędzić urlop i podładować akumulatory. Jakie to sposoby?

Nadrobienie filmowych, serialowych i książkowych zaległości

Urlop w domu to idealny czas, by nadrobić filmowe, serialowe i książkowe zaległości. Warto zasięgnąć opinii u przyjaciół o podobnym guście, by polecili atrakcyjne tytuły, a na platformach streamingowych, jak Netflix czy HBO, poszukać produkcji podobnych do tych, które już obejrzeliśmy. Interesujące książki znajdują się w rankingach sprzedażowych topowych księgarni lub serwisach typu Lubimy Czytać (sortując tytuły po konkretnym gatunku i ocenie danej publikacji).

Gruntowne porządki i pozbywanie się zbędnych rzeczy

Czas urlopu kojarzy się z wypoczynkiem i błogim leniuchowaniem, jednak wiele osób woli spędzać go aktywnie lub wykonując jakieś praktyczne czynności. Urlop to idealny czas na gruntowne porządki i pozbycie się zepsutych i niepotrzebnych rzeczy. Doskonałym przewodnikiem, jak sprzątać, są książki Marie Kondo (np. kultowa “Magia sprzątania”). Uporządkowanie domu lub mieszkania pozytywnie wpłynie na różne aspekty naszego życia, dlatego dysponując dużą ilością wolnego czasu, warto się na to zdecydować.

Kursy, webinary, szkolenia

Urlop w domu to dobry moment, by podszkolić się w jakiejś dziedzinie lub rozwinąć w sobie nową pasję. W internecie znajduje się niemal nieograniczona liczba kursów i webinarów – niektóre darmowe, inne płatne – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. 

Redakcja ronet.pl