Dom parterowy z poddaszem – jak wybrać projekt?

Dom z poddaszem użytkowym ma najczęściej zwartą bryłę i powierzchnię mieszkalną dla rodziny liczącej kilka osób. Dom parterowy z poddaszem użytkowym można podzielić na strefę ogólnodostępną oraz prywatną. Na parterze rozmieścić można kuchnię oraz salon, natomiast na poddaszu sypialnie, garderobę oraz łazienkę.

Jaki projekt domu parterowego z poddaszem wybrać?

Dom jest miejscem, w którym ludzie chcą odpocząć w sposób komfortowy, dlatego należy wybrać taki projekt, który będzie odpowiadał potrzebom każdego z domowników oraz będzie spełniał wszystkie normy prawne. Projekt domu z poddaszem musi być dobrany do warunków terenowych działki i wykorzystywać je w odpowiedni sposób.
Projekty domów z poddaszem mogą być dostosowane do wielkości oraz usytuowania działki, dlatego dom parterowy z poddaszem może być postawiony na wąskiej działce oraz na działce znajdującej się na stoku. Jeśli działka usytuowana jest na spadzie, wówczas można wybudować dom z poddaszem oraz piwnicą, w której znajdować się będzie kotłownia oraz pomieszczenia gospodarcze czy nawet garaż.
Podczas wyboru projektu należy wziąć pod uwagę wielkość powierzchni użytkowej, ponieważ musi być ona optymalna i uwzględniać potrzeby domowników. Każde pomieszczenie musi mieć odpowiednią wielkość tak, aby ich użytkowanie było komfortowe.
Wybierając projekt domu z poddaszem, warto również zwrócić uwagę na garaż, który może być usytuowany w bryle budynku w części piwnicznej jak i połączony z budynkiem w różny sposób. Garaż może być bezpośrednio połączony z domem i do niego przylegać lub łączyć się z domem korytarzem. Wszystko zależy od wielkości oraz usytuowania działki i od indywidualnych potrzeb domowników.

Koszty budowy domu parterowego z poddaszem

Koszt budowy domu uzależniony jest od wielu czynników, należy jednak pamiętać, że budowa domu parterowego z poddaszem generuje mniejsze koszty, ponieważ wpływ ma na to wielkość fundamentów, ścian oraz dachu.
Dom z poddaszem wyróżnia się spadzistym dachem, który nie wymaga dużej ilości materiału pokryciowego oraz prostą bryłą. Dom wewnątrz nie ma wielu przegród, a parter wpływa na ogrzanie poddasza, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy przeznaczonych na rachunki.
Na koszt budowy domu parterowego z poddaszem wpływają także materiały, jakie zostaną użyte do danego przedsięwzięcia oraz to czy dom będzie budowany w sposób energooszczędny, np. będzie pobierał energię słoneczną z natury za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Zalety i charakterystyka domów z poddaszem

Dom parterowy z poddaszem charakteryzuje się małą powierzchnią użytkową, co jest zaletą, ponieważ może być on wybudowany na małej i wąskiej działce. Zwarta bryła domu parterowego z poddaszem jest ekonomicznym rozwiązaniem i generuje mniejsze koszty związane z jego wybudowaniem.
Cechą charakterystyczną domów z poddaszem jest przejrzysty podział na poszczególne strefy oraz układ pomieszczeń, który dzielony jest na konkretne kondygnacje. Na parterze domu znajduje się część dzienna, w której skład najczęściej wchodzi kuchnia oraz salon i jadalnia. Na poddaszu umieszczone są sypialnie oraz łazienka, a także garderoba oraz wyjście na taras lub balkon umożliwiający odpoczynek na świeżym powietrzu. Jeśli dom posiada piwnicę, wówczas w niej znaleźć może się kotłownia oraz spiżarnia i pomieszczenia gospodarcze.
Takie rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń pozwala domownikom na zachowanie prywatności oraz pozwala na swobodne korzystanie z konkretnych pomieszczeń bez przeszkadzania sobie wzajemnie.

Redakcja ronet.pl