Jakie są ulubione rodzaje zabawek dla dziewczynek?

Wybór zabawek jest obecnie tak szeroki, że łatwo stracić głowę. Jak w morzu produktów wybrać przedmiot, który ucieszy dziewczynkę? Warto znać podstawowe kategorie lubianych przez nie zabawek – od lat niezmiennie na pierwszym miejscu plasują się różnego rodzaju lalki, ale na tym lista dziewczęcych marzeń wcale się nie kończy. Czym jeszcze chętnie bawią się dziewczynki?

Lalki – ponadczasowa zabawka dziewczęca 

Lalki towarzyszą dziewczynkom od stuleci, ale ich formy ulegają nieustannej ewolucji. Od uroczych bobasów po stylowe lalki Barbie – dziewczynki w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach nie będą miały problemu, by znaleźć model idealny dla siebie. Wśród popularnych obecnie typów lalek wyróżniamy:

  • Szmaciane lalki-przytulanki dla najmłodszych dzieci;
  • Interaktywne lalki imitujące niemowlęta, np. Baby born, Baby Annabell, New Born Baby, Cry Babies;
  • Lalki przypominające dziewczynki, np. Na! Na! Na! Surprise, L.O.L. Surprise;
  • Lalki – dorosłe kobiety, np. Barbie, Steffi, Bratz;
  • Postaci z bajek, np. księżniczki z filmów Disneya;
  • Małe figurki, często w połączeniu z domkami dla lalek, np. Polly Pocket.

Puzzle i gry planszowe 

Puzzle, układanki i gry są uniwersalne – równie chętnie bawią się nimi dziewczynki i chłopcy. Ich tematykę warto dobrać do zainteresowań dziecka, biorąc pod uwagę na przykład jego ulubione bajki. Małe dziewczynki lubią błyszczące i kolorowe układanki, przedstawiające zwierzęta czy fantastyczne bajkowe postaci. Nieco starsze zainteresują się puzzlami 3D, prezentującymi miasta, kosmos lub sceny z filmów.

Trudno nawet pobieżnie wymienić popularne wśród dziewczynek gry planszowe. Poza klasykami takimi jak chińczyk, memory czy Monopoly mogą je zainteresować quizy, gry słowne i strategiczne oraz zręcznościowe.

Klocki dla dziewczynek? Jak najbardziej! 

Mnóstwo dziewczynek i nastolatek z prawdziwą pasją tworzy konstrukcje i budowle z klocków. Dobrym wyborem będą z pewnością dobrane do wieku klocki Lego. Jakie serie najbardziej trafiają w gust dziewczynek?

Wśród zestawów lego polecanych szczególnie dla dziewcząt znajduje się cała seria Lego Friends. Dwu- i trzylatki uwielbiają bezpieczne Duplo, a dziewczynki w wieku przedszkolnym często wybierają zestawy z serii Disney, zwłaszcza bajkowe zamki i księżniczki. Nie oznacza to jednak, że inne serie są zarezerwowane dla chłopców – wiele dziewcząt uwielbia budowanie miast, pojazdów czy klasyczne klocki, z których można tworzyć dowolne konstrukcje – zauważa pracownik hurtowni z zabawkami Kraina Zabawy w Puszczykowie.

Zestawy plastyczne i kreatywne 

Mówiąc o kategoriach zabawek dla dziewczynek, nie można pominąć wszelkich zestawów kreatywnych i plastycznych. Malowanie, rysowanie, lepienie z mas plastycznych, tworzenie własnej biżuterii, szycie – to tylko niektóre propozycje aktywności pobudzającej wyobraźnię i pozwalającej doskonalić zdolności manualne. Własnoręcznie ulepiona figurka, uszyty pluszak lub torebka czy zrobione naszyjniki dają mnóstwo satysfakcji zarówno kilku-, jak i nastolatkom.

Redakcja ronet.pl