Montaż okien to czasochłonny proces, który jest konieczny w przypadku nowo wybudowanych domów. Co więcej, co jakiś czas trzeba także zdecydować się na wymianę okien, aby móc zapewnić sobie m.in. większą ilość ciepła w domach. W końcu stolarka okienna ma prawo zużyć się po kilkunastu latach użytkowania. Decydując się na wymianę/założenie okien, warto poznać szczegółowe informacje na temat ciepłego montażu. O co chodzi?
Szczelnie zamontowane okna
Ciepły montaż okien jest metodą, która wymaga zastosowania odpowiednich materiałów montażowych (można je znaleźć na stronie https://sklep.torys.eu/), jak również zachowania dokładności. Tylko dzięki temu będzie można liczyć na to, że okna będą szczelnie zamontowane. W efekcie, dom nie będzie nic tracił ze swojej energii cieplnej, co też pozytywnie „odbije” się na rachunkach za ogrzewanie. Ciepły montaż to uszczelnienie miejsca zamocowania ramy okiennej w konstrukcji budynku. Ważne jest to, aby zostały wykonane trzy warstwy izolacji termicznej, w czym też pomagają odpowiednio dopasowane pianki. Tak, bardzo ważne jest to, aby wybrać właściwie materiały montażowe, co też pozwoli cieszyć się zadowalającym efektem. Zanim została opracowana metoda ciepłego montażu, wykonywano jedynie podkład z pianki izolacyjnej. Okna nie były tak szczelne, co też miało wpływ również na to, że trzeba było je zdecydowanie szybciej wymienić.
Trzy warstwy przy oknach
Pomiędzy framugą okna, a murem wykonuje się tzw. warstwę wewnętrzną. Do jej wykonania potrzebna jest pianka poliuretanowa, której właściwości sprawiają, że zostają wypełnione wszystkie szczeliny. Ważna jest również warstwa, którą trzeba wykonać od strony pomieszczenia. W tym celu wykorzystywana jest taśma paroszczelna. Jest ona tak zbudowana, że chroni przed wilgocią, która przy poprzednio stosowanej metodzie, z łatwością przedostawała się do wnętrz pomieszczeń. Na samym końcu wymienić trzeba taśmę paroprzepuszczalną, która jest tak samo ważna, jak dwa poprzednie elementy. Jej właściwości są w stanie sprawić, że do domów nie przedostaje się woda z opadów atmosferycznych. Jednocześnie zapewnia ona swobodą cyrkulację powietrza, dzięki czemu para z domu zostaje odprowadzona na zewnątrz. Stosując tą metodą, można podnieść nie tylko izolację termiczną, ale także akustyczną. Jest to jedna z najbardziej polecanych metod, która jest w stanie poprawić komfort mieszkańców.
Ciepły montaż – zalety
Tak, można spotkać się z opinią, że ciepły montaż to większe koszta. Warto jednak przyjrzeć się zaletom, aby zrozumieć, że dzięki temu można dużo zyskać. Wśród takich korzyści znajdują się:
-
oszczędności na ogrzewaniu – rachunki za ciepło będą niższe, ponieważ ogranicza się straty ciepła, które spowodowane są często przez nieszczelności pomiędzy oknami a ścianami;
-
większa ochrona – przed wilgociami i pleśniami, które pojawiać się mogą na ścianach. Jest to ważne szczególnie dla osób, które często chorują lub też mogą mieć do czynienia z alergiami. To także ochrona przed przeciągami;
-
ekologia – małe straty ciepła pozwalają na utrzymanie pożądanej temperatury. W efekcie nie trzeba będzie generować tak dużej ilości energii cieplnej, co też wymusza spalanie węgla w piecach.
Ciepły montaż to metoda, która miała swój początek w 2021 roku. To właśnie w tym czasie wprowadzono nowe standardy związane z WT 2021. Odnosiły się one do nowych parametrów, które tyczą się przenikania ciepła. Normy te stały się jeszcze bardziej restrykcyjne, ale tak naprawdę korzystniejsze dla osób montujących nowe okna.
Artykuł sponsorowany