Przed zakupem nieruchomości warto samodzielnie upewnić się, czy ma ona założoną księgę wieczystą. Najważniejszą sprawa jest to czy nie znajdują się na niej żadne obciążenia. Czynność tę można wykonać na wiele sposobów. Już od pewnego czasu możliwe jest przy tym również darmowe sprawdzenie księgi wieczystej w Internecie. Jak to zrobić?
Jak sprawdzić księgę wieczystą?
Osoby zastanawiające się nad tym, jak sprawdzić księgę wieczystą, w pierwszej kolejności powinny postarać się poznać jej numer. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem wydaje się zadanie pytania o niego dotychczasowemu właścicielowi interesującego nas lokalu. Posiadając numer księgi można skorzystać z przeglądarki elektronicznych ksiąg wieczystych. Co ciekawe, wyszukiwarka nie umożliwia nam wyłącznie dostępu do aktualnych danych. Pozwala też na zapoznanie się z tak zwanymi danymi zupełnymi. Dzięki skorzystaniu z tej opcji można poznać nie tylko sytuację bieżącą, ale również dane historyczne. Można znaleźć także informacje odnoszące się do poprzednich właścicieli nieruchomości. Niestety, opcja ta posiada pewne ograniczenia, a swego rodzaju „podróż w czasie” kończy się na roku 2003.
Warto zobaczyć: https://ronet.pl/najemca-kto-to-jest-i-jakie-ma-obowiazki-i-prawa/
Czy brak numeru księgi wieczystej jest problemem?
Gdy zna się numer księgi wieczystej, sprawdzenie informacji na jej temat znajdujących się w Internecie, nie jest skomplikowane. Sytuacja pogarsza się wtedy, gdy, z różnych przyczyn, nie dysponujemy tym numerem. Nawet wtedy nie znajdujemy się jednak na straconej pozycji.
Numer księgi wieczystej można uzyskać przede wszystkim korzystając z drogi urzędowej. Dane na ten temat znajdują się w ewidencji gruntów i budynków obowiązkowo prowadzonej przez starostę. Niestety, choć urzędnicy nie mają problemu z uzyskaniem dostępu do tego rodzaju danych, możliwości osób trzecich są mocno ograniczone. Jeśli więc liczymy na pomoc administracji samorządowej, musimy wykazać nasz interes prawny w dostępie do danych. Warto jednak pamiętać, że urzędnicy zwykle nie kwalifikują w ten sposób ani ciekawości, jakim cudem sąsiada stać było na nieruchomość, ani potencjalnej chęci jej zakupu.
Jeśli więc nie chcemy korzystać z drogi urzędowej, a zależy nam na analizie księgi wieczystej nieruchomości, możemy zainteresować się komercyjnymi wyszukiwarkami numerów ksiąg. Aby z nich korzystać często wystarczy posiadać numer działki oraz informacje na temat jej dokładnej lokalizacji. Należy jednak liczyć się z tym, że mamy do czynienia z usługami dodatkowo płatnymi. Przed skorzystaniem z komercyjnej wyszukiwarki numerów ksiąg wieczystych warto więc zapoznać się z opiniami na jej temat. Pozwoli to na upewnienie się, że mamy do czynienia z podmiotem rzeczywiście skutecznym, a nie z jednym z tych, które starają się zarabiać naszym kosztem.
Jak sprawdzić księgę wieczystą i ją odpowiednio odczytać?
Dostęp do księgi wieczystej często nie rozwiązuje wszystkich problemów osób zainteresowanych skorzystaniem z niej. Czasem problematyczne jest samo czytanie tego dokumentu. Warto więc przypomnieć, że w każdej z zakładek znajdują się nieco inne informacje. Z kolejnych z nich możemy dowiedzieć się, jakie jest oznaczenie nieruchomości, jaka jest własność, a także prawa, roszczenia i ograniczenia. Dostęp do księgi wieczystej pozwoli nam również na poznanie spisu spraw związanych z własnością oraz na zapoznanie się z hipoteką (dział IV).
To właśnie dział IV jest tym, który zwykle wydaje się najbardziej interesujący z punktu widzenia osób poszukujących dostępu do księgi wieczystej. Tu można znaleźć dane odnoszące się do ewentualnych hipotek stanowiących obciążenie nieruchomości. Informacje są bardzo szczegółowe. Możemy zatem dowiedzieć się choćby tego, na jaką kwotę wpisana została hipoteka, a także na czyją rzecz została ustanowiona. Oczywiście dobrze jest pamiętać o tym, że kwota hipoteki nie jest aktualizowana na bieżąco. Co za tym idzie, informacja podana w księdze wieczystej jest stanem początkowym. Jeśli osoba chcąca sprzedać nam nieruchomość posiada kredyt hipoteczny, z księgi wieczystej nie dowiemy się, czy regularnie wywiązuje się ze zobowiązań. Nie dowiemy się także czy ma jeszcze wiele rat do spłacenia, czy też zbliża się już do zakończenia współpracy z bankiem.