Płyta indukcyjna – jaką wybrać, żeby nie żałować?

Aranżacja pomieszczeń nie jest zadaniem łatwym. Poszczególne elementy powinny bowiem tworzyć spójną całość. Sprawa komplikuje się w momencie, w którym wybrane przedmioty poza funkcją estetyczną mają pełnić również określoną rolę. Tak jest na przykład podczas meblowania kuchni. Wówczas często pojawia się problem dotyczący tego, który sprzęt warto wybrać. Płyta indukcyjna – jaką wybrać?

Sprzęt kuchenny

Niezależnie od wielkości kuchni montowany w niej sprzęt powinien być estetyczny i funkcjonalny. Dobrze by były to produkty z tej samej linii charakteryzujące się podobną stylistyką oraz detalami wykończeniowymi. W każdej kuchni powinna się zatem znaleźć lodówka, zmywarka oraz piekarnik i płyta. I zwłaszcza w tym przypadku dość często pojawia się dylemat jaki produkt należy wybrać. Należy bowiem pamiętać o tym, że sprzęt ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem i popularnością z uwagi na to, że w nowoczesnym budownictwie rezygnuje się z przyłączy gazowych na rzecz energii elektrycznej.

https://ronet.pl/jak-podlaczyc-kuchenke-indukcyjna-czy-mozna-to-zrobic-samodzielnie/

Płyta indukcyjna: zalety i wady

W przypadku płyt indukcyjnych zamiast typowego palnika gazowego lub grzałki stosuje się ukryte pod taflą szkła cewki elektromagnetyczne. W związku z tym, płyty wymagają zastosowania ferromagnetycznych naczyń. Zaletą stosowania płyt indukcyjnych jest możliwość zachowania czystości w kuchni oraz bezpieczeństwo użytkowników. Wyeliminowanie gazu ogranicza bowiem zbieranie się zabrudzeń na ścianach i sufitach. Ponadto, tafla płyty indukcyjnej nie nagrzewa się. Warto również dodać, że płyta indukcyjna w porównaniu z płytą ceramiczną nagrzewa się znacznie szybciej, co przekłada się na obniżenie kosztów jej użytkowania i wymierne zyski. Wśród wad płyt indukcyjnych należy wymienić ich wysoką cenę oraz stosunkowo niską trwałość. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości zastosowanej elektroniki. Skomplikowany system chodzenia podczas pracy generuje hałas. Ponadto, system chłodzenia wymaga dostępu powietrza, a więc płyty nie mogą być montowane we wszystkich rodzajach mebli.

indukcja

Płyta indukcyjna – jaką wybrać?

Podczas wyboru płyty indukcyjnej należy brać pod uwagę jej rozmiar, rodzaj szkła czy moc.

Jaką wybrać szerokość?

W sprzedaży dostępne są płyty jednopalnikowe oraz dwupalnikowe o szerokości około 30 cm oraz czteropalnikowe płyty o szerokości 60 cm, 70 cm lub 75 cm. Ponadto, dostępne są również płyty pięciopalnikowe i sześciopalnikowe o szerokości około 80 cm, 90 cm, a nawet 120 cm. Typowa głębokość płyty wynosi około 50 cm, a jej grubość od 4,4 cm do 5,5 cm.

Płyta indukcyjna – jaką wybrać moc?

Moc płyt indukcyjnych mieści się w zakresie od 2,8 do 12 kW, przy czym najniższa moc dotyczy płyt jednofazowych, a wartości wyższe wymagają podłączenia dwufazowego lub nawet trójfazowego. Typowa moc popularnych urządzeń przekracza nieznacznie 7 kW.

Jaki rodzaj szkła wybrać?

Większość płyt indukcyjnych posiada szkło ceramiczne, które pochodzi od dwóch topowych marek z siedzibą w Niemczech lub we Francji. Ponadto, płyty ze zwykłym szkłem hartowanym należą do rzadkości.

płyta indukcyjna

Rodzaj wykończenia

Płyty indukcyjne mogą być wykończone na trzy sposoby. Może to być zatem metalowa rama wokół tafli szkła, szkło frezowane na rantach oraz takie, które nie posiada frezu. Ramka zabezpiecza szkło przed wyszczerbieniem, ale jest dość trudna w czyszczeniu. Drugi rodzaj wykończenia jest najbardziej popularny, natomiast trzeci – w sytuacji zlicowania z blatem bardzo funkcjonalny.

Warto zobaczyć: https://ronet.pl/pralka-i-suszarka-w-zabudowie-garsc-przydatnych-informacji/

Pola indukcyjne

Wśród płyt indukcyjnych wyróżnić można trzy rodzaje pól. Pierwsze z nich mają kształt okrągły o średnicy od 14 do 26 cm. Kolejne pola są zbliżone do kwadratu, natomiast trzecie to pola łączone z wielu cewek, które tworzą kształt owalny lub prostokątny i zapewniają bardziej równomierne nagrzewanie.

Jakie sterowniki płyty indukcyjnej wybrać?

W sprzedaży dostępne są płyty z różnymi sterownikami. Mogą to być zatem programatory typu plus/minus, które obsługują wszystkie pola lub też programatory sterujące każdym polem z osobna. Ponadto, programator może mieć postać skali w postaci kropek lub cyfr.

Jakie funkcje warto wybrać?

Wśród wielu dodatkowych funkcji płyt indukcyjnych warto wybrać choćby funkcję szybkiego gotowania, możliwości ustawienia czasu pracy danego pola, wykrywania obecności garnka czy blokady płyty.

Redakcja ronet.pl