Rabata przed domem to bardzo estetyczny element aranżacji przestrzeni. Stawowi ona swoistą wizytówkę domu właścicieli oraz symbol ich dobrego gustu. Nie ma bowiem bardziej urokliwego widoku niż zadbana i przygotowana z wyselekcjonowanych roślin kompozycja witająca gości.
Rabata przed domem – jak ją zaprojektować?
Każda rabata przed domem powinna być dobrana w zależności od stylu panującego w danym ogrodzie, a także poniekąd we wnętrzu domu. Ponadto, przed wykonaniem rabaty przed domem należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, rodzaj kwitnienia poszczególnych roślin, a także bardzo indywidualne preferencje właścicieli oraz ich umiejętności. Warto również sporządzić rodzaj szkicu, który pozwoli oszacować wielkość oraz potencjalny wygląd danej rabaty.
Polecamy: https://ronet.pl/wejscie-do-domu-inspiracje-na-oryginalna-aranzacje/
Ukształtowanie terenu oraz rodzaj gleby
Szerokie pojęcie warunków w ogrodzie obejmujące między innymi ukształtowanie terenu oraz rodzaj gleby to główny czynnik decydujący o możliwej do stworzenia rabacie. Należy również brać pod uwagę nie tylko żyzność gleby, ale również nasłonecznienie oraz tak zwaną wystawę. W zależności od kierunku świata wybiera się gatunki, które doskonale radzą sobie po stronie północnej, w tym na przykład paprocie. W miejscach intensywnie nasłonecznionych można z kolei sadzić szałwie czy gipsówki.
Rabata przed domem a styl panujący w ogrodzie
Rabata przed domem powinna się komponować ze stylem panującym w danym ogrodzie. Ponadto, może ona stanowić rodzaj przedłużenia wnętrz i być utrzymana w stylistyce domu. Eleganckie wnętrza komponują się zatem doskonale z uporządkowanymi rabatami kwiatowymi i wykonanymi z kamieni oraz stylem angielskim czy francuskim. Do bardziej sielskich i rustykalnych wnętrz pasują z kolei rabaty bylinowe oraz warzywne.
umiejętności właścicieli
Pielęgnacja roślin choć z pozoru wydaje się dość prosta jest jednak zadaniem wymagającym wiedzy oraz doświadczenia. Ponadto, nie należy zapominać o tym, że potrzebuje ona również nakładu pracy i czasu. Dla mniej doświadczonych ogrodników polecane są mało wymagające rośliny, w tym na przykład bratki. Dla osób bardziej zabieganych dobrym rozwiązaniem będą rabaty wykonane z roślin, które na co dzień nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym na przykład obsadzone bluszczem.
Jaką rabatę przed domem warto wybrać?
W zależności od roślin, które mają zasilić daną rabatę przed domem, można wyróżnić jej różne rodzaje. Może to być zatem rabata całoroczna lub okresowa, a kryterium podziału stanowić będzie sezonowość posadzonych roślin. W przypadku rabat sezonowych będą to przede wszystkim ozdobne rośliny kwiatowe. Ponadto, rabaty przed domem mogą powstawać z innych roślin, w tym na przykład bylin. Rabaty mogą być jednokolorowe oraz wielobarwne, a także jednogatunkowe oraz składające się z wielu gatunków roślin. Warto również zwrócić uwagę na to, by kształt rabaty współgrał z zagospodarowaniem pozostałego terenu. Optymalny kształt rabacie można nadać za pomocą obrzeży palisadowych, niewielkich murków lub kostki brukowej czy granitowej.
Ciekawym i cieszącym się coraz większym zainteresowaniem jest przygotowanie rabaty z kamieni. Tego typu kompozycje wyłożone są zwykle otoczakami lub łupkami i doskonale pasują do nowoczesnych ogrodów utrzymanych w nieco awangardowym stylu. Takie rabaty przed domem mogą być wysadzane ozdobnymi trawami, które pięknie poruszają się na wietrze lub też cisami czy bukszpanami, które można z powodzeniem kształtować nadając im nieco japońskiego stylu. Wówczas unikalne niwaki są niczym rzeźby i stanowią ciekawą ozdobę ogrodu.